پر بازدید ترین مطالب
کد خبر : 10574 18 آبان 1394 ساعت [ 19:53 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

نکونام: آن مسئول گفت کی روش تیم ملی را به قطری ها فروخته!

جواد نکونام با اشاره به ادعای یکی از مسئولان ورزشی درباره کارلوس کی‌روش، فاش کرد که قبل از سه بازی پایانی ایران در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، شایعه‌ای در فوتبال ایران به راه افتاده بود.

نکونام: آن مسئول گفت کی روش تیم ملی را به قطری ها فروخته!

جواد نکونام با اشاره به ادعای یکی از مسئولان ورزشی درباره کارلوس کی‌روش، فاش کرد که قبل از سه بازی پایانی ایران در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، شایعه‌ای در فوتبال ایران به راه افتاده بود.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از خبرورزشی، جواد نکونام مدت‌ها سکوت کرده بود‌؛ به ویژه درباره تیم‌ملی. نکونام که رکورددار بازی ملی است، در هفته گذشته به خوبی اوضاع فوتبال را رصد می‌کرد و او حالا پس از پایان دعواها حرف‌هایی می‌زند که می‌تواند به فوتبال کمک کند. کاپیتان سابق تیم‌ملی می‌گوید تیم‌ملی نیاز به آرامش دارد و بهتر است دعواها همین‌جا تمام شود. او در لابه‌لای حرف‌هایش همچنین یک شایعه جنجالی فوتبال ایران را تأیید می‌کند و می‌گوید یکی از مسئولان ورزش به او گفته بود کی روش ایران را به قطر فروخته است!

آقای نکونام، تیم‌ملی همچنان اسیر یکسری مشکلات است که احتمالاً شما بهتر از ما در جریان هستید. این مصاحبه‌ها و بیانیه‌ها و انتقادهایی که ادامه دارد، تا چه حد به تیم‌ملی ما ضربه می‌زند؟
شرایط تیم‌ملی که واقعاً خوب نیست. یک شکافی بین تیم امید و بزرگسالان از قبل وجود داشت. بین مسئولان فدراسیون هم این شکاف هست. یک شکافی هم بین وزارت ورزش و فدراسیون از قبل از جام‌جهانی‌ به وجود آمد. الان این شکاف‌ها بیشتر شده است. به نظرم این دارد به فوتبال ملی ما ضربه می‌زند. یکسری شرایط است که انگار در فوتبال ما تغییر نمی‌کند چون هرکس می‌خواهد نظر خودش را القا کند.
چه کسانی؟
هرکسی که حرف می‌زند. این هم دودش به چشم فوتبال ما می‌رود.

چیزی که می‌گویید، در گذشته هم وجود داشت؟ زمانی که شما خودتان در تیم‌ملی بازی می‌کردید.
دقیقاً، قبل از جام‌جهانی‌ هم ما این مشکلات را داشتیم. می‌بینیم که به جای کم شدن، هر روز دارد بیشتر و بدتر می‌شود. فدراسیون فوتبال ما نمی‌تواند مستقل کارش را انجام دهد. کسانی دارند در این فوتبال حرف می‌زنند که نقشی ندارند. کسی که تازه به فدراسیون فوتبال آمده، درباره هزار و یک چیز حرف می‌زند. این درست نیست. من نمی‌گویم همه ساکت باشند ولی می‌گویم این جوی که به وجود آمده، درست نیست. بحث، بحث تیم‌ملی ایران است. هرکسی روی نیمکت تیم‌ملی بنشیند، باید تا روزی که هست، حمایت شود وگرنه فوتبال ما ضربه می‌خورد. الان باید این حمایت صورت بگیرد.

کی روش هم خودش سر درگم شده است.
من می‌گویم اگر کی روش را نمی‌خواهیم، به او بگوییم برود. دیگر این بازی‌ها برای چیست؟ اگر هم می‌خواهیم بماند، باید تا روزی که هست، از او حمایت کنیم. الان ما داریم به کی روش پول می‌دهیم. امکاناتی که می‌خواهد، در اختیارش قرار نداده‌ایم. در واقع خودمان داریم ضرر می‌کنیم چون کارلوس در این شرایط نمی‌تواند بازدهی لازم را داشته باشد. حداقل به خودمان رحم کنیم.

الان کی روش در شرایطی قرار گرفته که یک روز می‌خواهد برود، یک روز ‌می‌ماند. یعنی تمرکز لازم را ندارد. با نظر شما موافقیم که اگر او را نمی‌خواهند، این مسئله را رسماً اعلام کنند.
اصلاً بحث این نیست که او را می‌خواهند یا نه. کی روش با فدراسیون قرارداد حرفه‌ای دارد و تا لحظه آخر به این قرارداد پایبند خواهد بود. من می‌گویم حالا که این شرایط وجود دارد، حداقل بگذاریم تیم‌ملی تمرکز کند. هر روز یک نفر درباره تیم‌ملی، یک حرفی می‌گوید و نظرش را می‌دهد. مثلاً آقای مربی می‌گوید شب بازی با گوام به اردو برویم، ۴ تا به این تیم می‌زنیم. شما چرا خودت قبل از بازی با تیم دسته سومی در جام‌حذفی تیمت را به اردو بردی؟ اصلاً مهم نیست شما با چه تیمی بازی دارید. هر مسابقه‌ای در دنیا مهم است. اگر این طرز فکر درست باشد، پس باید آلمان و پرتغال و اسپانیا اصلاً به اردو نروند چون قوی هستند و می‌توانند همه تیم‌های دنیا را ببرند. نباید به تیم‌های دیگر هم توهین کنیم. در ضمن الان تیم‌ملی دارد برای مرحله بعدی برنامه‌ریزی می‌کند. متأسفانه وقتی مربی اطلاعات ندارد و اطلاعات فنی‌شان پایین است، این‌طور حرف می‌زنند.

این فضا چقدر کی روش را خسته کرده است؟ مثلاً قبل از صعود تیم‌ملی به جام‌جهانی‌ هم یادمان هست که می‌گفتند کارلوس کی روش تیم‌ملی را به قطر فروخته است. تا چه حد این بحث و فضایی که وجود دارد، او را خسته کرده؟
همه این شرایطی که می‌گویید، قبل از جام‌جهانی‌ بود. می‌گفتند کی روش بازی را فروخته است. منِ بازیکن وقتی تیم دارد تمرین می‌کند، متوجه می‌شوم و می‌فهمم چه اتفاقاتی دارد می‌افتد. همان‌موقع به یکی از مسئولان گفتم که این فکرها اشتباه است.

یعنی به شما هم این حرف را گفته بودند؟
بله، یکی از مسئولان ورزش به من گفت که کی روش تیم‌ملی را به قطری‌ها فروخته است!

واقعاً؟ چه زمانی؟
بله، متأسفانه این اتفاق افتاد. حالا دوست ندارم زیاد در این‌باره حرف بزنم.

شما چه پاسخی دادید؟
من گفتم شما از این فکر‌ها نکن. گفتم ۱۰ روز است که کروش دارد تمام تلاشش را می‌کند. ما در اردو می‌بینیم که چقدر زحمت می‌کشد برای اینکه تیم‌ملی برنده باشد. از همان روز ما داریم جنگ و دعوا می‌کنیم تا همین الان.

کی روش این شایعات را شنیده بود؟ البته خودش بعدها در این‌باره حرف‌هایی زد. یادمان هست بعد از صعود تیم‌ملی به جام‌جهانی‌ گفت: «من از بازی با نوه‌ام منع شده‌ام چون این‌قدر سفت بازی می‌کنم که او مصدوم می‌شود. آن‌وقت تیم‌ملی‌ام را به یک کشور بفروشم؟»
من خبر ندارم که این حرف را به خود کارلوس کی روش گفته بودند یا نه. ولی کی روش یک روز کامل با من در این‌باره حرف زد. ما خیلی صحبت کردیم و دوست ندارم که صحبت‌ها را باز کنم.

احتمالاً پیش خودش فکر می‌کرد با چه پدیده عجیبی روبه‌رو شده است.
واقعاً برای فوتبال ما بد است. گفته بودند او تیم‌ملی را فروخته. شاید هرکس دیگری بود، قهر می‌کرد و می‌رفت ولی من و همه بازیکنان و مسئولان تیم دیدیم برای شرافت ایران چه‌کار کرد. شب‌ها تا صبح نمی‌خوابید و همه فکرش این بود ببریم و به جام‌جهانی‌ برویم تا مردم خوشحال شوند. ما به خاطر مسئولان تیم‌ملی را به جام‌جهانی‌ نبردیم، به خاطر مردم بود. دوست ندارم واقعاً بحث‌های آن روز را باز کنم چون واقعاً برای فوتبال ایران زشت است. برای فوتبال کشورمان زشت بود که آن بحث‌ها را درست کردند.

کاری به این نداریم که تیم‌ملی در چه برهه‌ای باشد و چه کسی روی نیمکت باشد. همه کارشناس‌ها می‌گویند این شرایط به ضرر فوتبال ملی ماست. حالا حق با اسدی است، با کی روش است یا با هرکس دیگری، این شرایط به فوتبال ما ضربه می‌زند.
دقیقاً. ما الان داریم وقت‌مان و پول‌مان را هدر می‌دهیم. از کی روش استفاده می‌کنیم ولی نه به صورت صد در صد. کی روش مثل یک پتانسیل است ولی ما از او استفاده درستی نمی‌کنیم. هر روزمان را به جنگ و دعوا می‌گذرانیم. چرا دیگران باید وارد این دعوا شوند؟ ما نباید در کار کی روش دخالت کنیم. نه کروش، بلکه در کار مربیان دیگر. هرکسی می‌‌آید، باید به او احترام بگذاریم. نباید نظر شخصی‌مان را درباره تیم‌ملی بدهیم. مردم عادی می‌توانند نظر شخصی بدهند ولی کسی که در فوتبال مسئولیت دارد، نه. ما قبلاً در جام‌جهانی‌ ۲۰۰۶ با برانکو همین کارها را کردیم. هی گفتیم باید برود، باید برود. بعداً فهمیدیم که چه اشتباه بزرگی کرده‌ایم. همان‌هایی که برانکو را بیرون کردند، بعد از مدتی با چراغ‌قوه دنبالش می‌گشتند!

کادرفنی تیم‌ملی می‌گوید چرا قبل از هر مسابقه رسمی ایران چنین جوی ایجاد می‌شود؟ آیا این مسائل سازماندهی شده است؟
من نمی‌دانم که نقشه‌ای وجود دارد یا نه اما هرچه که هست، به ضرر فوتبال ایران است. اگر نقشه‌ای وجود داشته باشد که چه بدتر. نقشه‌ای هم نباشد، باید باور کنیم به ضرر ماست. وقت‌مان به بطالت می‌گذرد. ما باید برنامه‌ریزی کنیم که کسی در کار دیگری دخالت نکند و هرکس کار خودش را انجام دهد. وقتی در کار دیگران دخالت می‌کنیم، چیزی جز آسیب نخواهیم داشت. در نهایت همه به جان هم می‌افتند و نتیجه‌‌اش این می‌شود. کسی از چنین شرایطی بهره‌ای نمی‌برد. یک مدت همه سردرگم می‌شوند و بعد همه می‌فهمیم فوتبال‌مان بدبخت شده است.

بازیکنان تیم‌ملی از شما خواسته‌اند که به تیم‌ملی بروید. به نظر می‌رسد در این روزها حضور شما بتواند به تیم‌ملی کمک زیادی کند.
من با آنها زندگی کرده‌ام. هنوز هم جزئی از آنها هستم. همه‌جوره با بچه‌ها در ارتباطم. می‌روم و گاهی به آنها سر می‌زنم. صحبت می‌کنیم، همیشه در تماس هستیم. الان تیم خوب و جوانی داریم. بزرگترهای تیم مسئولیت‌شان سنگین‌تر شده. آندو، سیدجلال و مسعود شجاعی باید در تیم بزرگی ‌کنند. بازیکنان جوان هم باید حواس‌شان باشد. ارزش و قدر پیراهنی را که تن‌شان می‌کنند، بدانند. فکر نکنند همین‌طوری جایگاه‌شان را به ‌دست ‌آورده‌اند. بازیکنان باید بدانند در چه جایگاهی هستند. قدر این شرایط را بدانند و بدانند که نماینده ۷۰ میلیون ایرانی هستند.

این نکته مهمی است که گفتید چون گاهی آنها احساسی می‌شوند و کاری که نباید را در زمین انجام می‌دهند!
طرز فکر جوان‌ها نباید این‌طور باشد که حالا یک بازی از دست رفت. یک بازی هم، یک بازی است. یک امتیاز هم، یک امتیاز است. ما نباید یک مسابقه را هم از دست بدهیم. الان بزرگانی چون آندو، سیدجلال و شجاعی باید به بقیه کمک کنند. مخصوصاً آندو که شرایط خوبی را فراهم کرده و امیدوارم در نهایت تیم‌ملی به جام‌جهانی‌ صعود کند. من مطمئنم این جنگ‌های بیرونی تمام شود، تیم‌ملی هیچ مشکلی نخواهد داشت.

راستی این روزها خبرهایی درباره تمایل شما به بازگشت به استقلال مطرح شده‌؛ اینکه با پیراهن آبی خداحافظی کنید. این خبرها درست است؟
من روز اولی که به ایران آمدم، به خاطر استقلال بود. منتی هم نیست. با عشق و علاقه به این تیم آمدم و دوست داشتم در همین‌جا فوتبالم را تمام کنم ولی شرایط طوری شد که مجبور شدم از استقلال بروم. الان هم هیچ صحبتی نشده که من به استقلال برگردم و نمی‌دانم این شایعات را چرا می‌سازند و چرا از مظلومی هم درباره‌‌اش می‌پرسند تا تکذیب کند. اصلاً بحثی در این‌باره نبوده که اسم من را پیش می‌کشند. استقلال اول فصل من را نخواست. هیچ مشکلی هم نیست. هیچ ایرادی هم ندارد و اصلاً ناراحت نمی‌شوم. مربی آزاد است هر بازیکنی را که دوست دارد، انتخاب کند. همه می‌دانند من چقدر استقلال را دوست دارم و چه اتفاقاتی باعث جدایی‌ام شد. الان هم برنامه‌ای برای برگشتنم به این تیم نیست. در سایپا راحت هستم و می‌خواهم در جایی بمانم که آرامش داشته باشم.

آخر شایعه بود که شما می‌خواهید آخر فصل با پیراهن استقلال خداحافظی کنید.
کی گفته که می‌خواهم در پایان فصل خداحافظی کنم؟ من شرایط خوبی دارم و می‌خواهم تا دو سال دیگر هم فوتبال بازی کنم و از این سال‌های آخر فوتبال هم لذت ببرم. در لیگ ما بازیکنان بزرگتر از من هستند که راحت بازی می‌کنند. من هم جا دارم که بازی کنم.

چند هفته قبل شایعاتی هم درباره سرمربیگری شما در سایپا به گوش می‌رسید. این شایعات درست بود؟
مسئولان هیچ صحبتی با من نداشتند. هیچ حرفی مطرح نشد و اخبار تنها گمانه‌زنی رسانه‌ها بود اما شخصاً علاقه زیادی دارم که بعد از پایان فوتبالم مربیگری کنم. همه دوستان من می‌دانند که چقدر به مربیگری در تیم‌ملی علاقه دارم. دوست دارم حتماً مربی شوم. حالا اینکه چه وقتی اتفاق می‌افتد، نمی‌دانم.

ارسال دیدگاه

جدید ترین مطالب سایت