پر بازدید ترین مطالب
کد خبر : 14076 30 فروردین 1395 ساعت [ 12:27 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

آخرین وضعیت ساختمان ایفمارک فدراسیون فوتبال در آستانه مراسم افتتاحیه

تکمیل «مرکز آمادگی جسمانی»،سورپرایز کفاشیان برای کی‌روش و پزشکی فوتبال ایران/فعالیت‌های ایفمارک با اولویت تیم ملی+تصاویر

آخرین وضعیت ساختمان ایفمارک فدراسیون فوتبال در آستانه مراسم افتتاحیه

تکمیل مرکز پزشکی فیفا در ایران (ایفمارک) که بخشی از آن شامل پرفورمنس سنتر توسط فدراسیون فوتبال سورپرایز علی کفاشیان برای سرمربی تیم ملی و پزشکی فوتبال ایران خواهد بود.

تیفوسی به گزارش وبسایت رسمی ایفمارک و به نقل از تنسیم.تصمیم ساخت مرکز بازتوانی برای تیم ملی بود. کنار زمین شماره یک کمپ تیم‌های ملی، زمینی بلااستفاده باعث شد تا جرقه ساخت چنین مرکزی زده شود و علی کفاشیان برای انجام این کار اقدام کند. با پیگیری‌های کارلوس کی‌روش که علاقه‌مند بود تا کنار زمین تمرین تیم ملی چنین امکاناتی داشته باشد، ساخت این مرکز از حدود چهار سال پیش آغاز شد.

کی‌روش همان زمان تأکید زیادی داشت که تیم ملی دارای یک «Performance Center» یا مرکز آمادگی جسمانی باشد تا ملی‌پوشان در این مرکز بتوانند بخشی از تمرینات خود و البته ریکاوری بین دو بازی را انجام دهند و این مسئله نیز با استقبال فدراسیون همراه  شد. البته باتوجه به اینکه فدراسیون فوتبال در تمام این سال‌ها با مشکلات مالی روبه‌رو بوده، این ساختمان آجر به آجر تکمیل شد و زمان زیادی برد تا به مرحله نهایی برسد. حالا این ساختمان آماده بهره‌برداری و افتتاحیه است و روز ۶ اردیبهشت‌ماه ۹۵ با حضور علی کفاشیان و نماینده فیفا افتتاح خواهد شد.

در آستانه افتتاح این ساختمان خبرنگار تسنیم گزارش کاملی از پروسه‌ای که طی شده تا این ساختمان آماده بهره‌برداری شود، تهیه کرده است. ساختمانی که با دستور علی کفاشیان و البته تیزهوشی او، با تغییراتی مواجه شد تا این ساختمان به یکی از مراکز معتبر و مورد تأیید فیفا تبدیل شود. مرکزی که قرار است زیر نظر «FIFA Medical Assessment & Research Centre» (مرکز ارزیابی‌های پزشکی و تحقیقاتی فیفا) یا همان «F-MARC» (افمارک) فعالیت‌های خود را پیش ببرد. این ساختمان در ایران با نام «IFMARC» فعالیت خواهد کرد. «IFMARC» (ایفمارک) در ایران «Iran Football Medical Assessment & Rehabilitation Center» یا «مرکز ارزیابی‌های پزشکی و بازتوانی‌های فوتبال ایران» خواهد بود که سال گذشته از فیفا مجوز دریافت کرد. پروسه دریافت این مجوز هم در شرایطی رقم خورد که همزمان با ایران، روسیه و امارات هم اقدام به دریافت مجوز کردند، اما موفق به انجام این کار نشدند.

این ساختمان در نقشه اولیه قرار بود مرکزی برای تیم ملی باشد. مرکزی که طبقه اول آن باید دارای سونا، استخر، حوضچه‌های آب سرد و گرم، دوش‌های مخصوص ریکاوری، رختکن و سالن بدنسازی بود و طبقه دوم نیز قرار بود دفتر اداری و تکنیکال شود تا سرمربی تیم ملی در این مرکز فعالیت‌های خود را دنبال کند. باتوجه به فعالیت‌های اخیر پزشکی فوتبال ایران در سطح بین‌المللی، از سوی فیفا این پیشنهاد به فدراسیون فوتبال شد که ایران توانایی کسب مجوز مرکز پزشکی عالی فیفا را دارد. کسب این مجوز می‌توانست ضمن حل مشکل مالی فدراسیون، اعتبار پزشکی فوتبال ایران را هم در سطح بین‌المللی ارتقا ببخشد و به همین دلیل کفاشیان تصمیم گرفت کاربری ساختمان احداث شده در کمپ تیم‌های ملی را تغییر دهد. پس از این اتفاق علی کفاشیان به زهره هراتیان که از سال ۲۰۱۱ یکی از نمایندگان پزشکی فیفاست، دستور داد تا کارهای دریافت مجوز این مرکز را پیش ببرد.

فروردین‌ماه سال ۹۴ پروسه دریافت این مجوز آغاز شد. هراتیان باتوجه به نفوذی که در بین اعضای پزشکی فیفا داشت، مذاکرات لازم را برای دریافت مجوز انجام داد. این مجوز باتوجه به اعتبار پزشکی فوتبال ایران و پیش از پایان کار ساختمان، شهریورماه ۹۴ از سوی فیفا داده شد که در آن زمان کمیته پزشکی فیفا باتوجه به توانمندی‌ها و استاندارد پزشکی در ایران، صلاحیت ایران را برای دادن مجوز تأیید کرد. هراتیان نیز با دستور کفاشیان و البته باتوجه به اعتباری که در فیفا داشت، مسئولیت تکمیل این پروژه را به عهده گرفت. فشارهای فیفا برای افتتاح این پروژه باعث شد تا پروژه‌ای که چهار سال بسیار کُند پیش رفته بود، در شش ماه به وضعیت امروز برای افتتاح شدن برسد.

ساختمان ایفمارک با متراژ ۲۰۰۰ متر مربع در ضلع جنوب غربی زمین شماره یک کمپ تیم‌های ملی قرار گرفته است. طبقه اول این ساختمان مانند همان چیزی که کارلوس کی‌روش خواسته بود؛ این طبقه دارای سونا، استخر، حوضچه‌های آب سرد و گرم، دوش‌های مخصوص ریکاوری، رختکن و سالن بدنسازی است. دقیقاً همان «پرفورمنس سنتر» مورد نیاز کی‌روش در ساختمان ایفمارک ساخته شده، اما باتوجه به حاشیه‌های اخیر سرمربی تیم ملی حتی حاضر نشده بود که به این مرکز سر زده و روند تکمیل آن را مشاهده کند. شاید این مسئله هم به نوعی به سود علی کفاشیان شد و حالا رئیس فدراسیون فوتبال با تکمیل «پرفورمنس سنتر» مورد نیاز کی‌روش، قصد دارد در روز افتتاحیه سرمربی تیم ملی را سورپرایز کند و شاید همین مسئله یکی از نگرانی‌های کی‌روش را برطرف کرده و او برای ماندن در تیم ملی ترغیب شود.

با توجه به اینکه فیفا مجوز مرکز پزشکی عالی را به فیفا داده بود، قسمتی از این مرکز باید به اقدامات پزشکی اختصاص داده می‌شد. از همین‌رو طبقه دوم این ساختمان به جای تبدیل شدن به دفتر اداری و تکنیکال سرمربی تیم ملی، به اتاق‌های ویزیت پزشکی ورزشی، فیزیوتراپی، لیزر درمانی، تست‌های عملکردی، ارتوپدی، قلب، ریه و تغذیه تبدیل شد. پزشکانی هم که تاکنون در ساختمان اصلی آکادمی ملی فوتبال و کنار دفتر کار کی‌روش فعالیت‌های خود را انجام می‌دادند، به این مرکز منتقل شدند تا فدراسیون فوتبال تمام موارد مورد نیاز فیفا را رعایت کرده باشد. چراکه «F-MARC» تأکید دارد تمامی فعالیت‌های این مرکز از قبیل «پزشکی» و «پرفورمنس سنتر» زیر نظر پزشکان باشد و به همین دلیل کفاشیان دستور داد تا پزشکان به این مرکز منتقل شوند. با این کار طبقه دوم ساختمان اصلی آکادمی ملی فوتبال که متراژی حدود ۲۴۰ متر دارد به طور کامل در اختیار سرمربی تیم ملی قرار خواهد گرفت تا فضایی مناسبی برای تکنیکال مهیا شود.

ورودی ساختمان:در ورودی ساختمان ایفمارک نام این مرکز به چشم می‌خورد که کنار آن «FIFA MEDICAL CENTER OF EXCELLENCE» نوشته شده. این عبارت به معنای مرکز عالی فیفاست که ایران چهلمین مرکزی است که مجوز این مرکز را از فیفا دریافت کرده است. البته اگر قرار بود فقط فعالیت‌های این مرکز مربوط به امور پزشکی باشد تبدیل به «FIFA MEDICAL CLINIC OF EXCELLENCE» یا کلینیک عالی فیفا می‌شد که در این صورت خواسته‌های کی‌روش نیز برآورده نمی‌شد و این مرکز دارای «پرفورمنس سنتر» نبود. در دنیا فقط دو کلینیک عالی فیفا وجود دارد که این مراکز در گوادالاخارای مکزیک و ورشوی لهستان هستند. پس از ایران هم کوسیکه در اسلواکی، دبی در امارات، صوفیه در بلغارستان، مالیبور در اسلوونی و… مجوز مرکز عالی فیفا را دریافت کرده‌اند و در حال حاضر ۴۸ مرکز عالی فیفا در سراسر دنیا وجود دارد که ایفمارک در آسیای مرکزی تنها مرکز عالی فیفاست و در غرب آسیا نیز پس از آسپتار قطر که سال ۲۰۰۸ تأسیس شد، دومین مرکز است.

رختکن و سالن بدنسازی: در اولین طبقه ساختمان ایفمارک رختکنی به اندازه یک تیم کامل فوتبال با کمدهایی مغناطیسی ساخته شده است. سمت راست این رختکن سالن بدنسازی بزرگی به اندازه یک زمین فوتسال احداث شده و قرار است وسایل بدنسازی کمپ تیم‌های ملی که در بخشی از سالن فوتسال آکادمی قرار دارد، به این سالن انتقال داده شود. فضای بدنسازی حال حاضر آکادمی بسیار کوچک و فشرده است و با بزرگ شدن این سالن بازیکنان تیم ملی و سایر ورزشکاران فضای مناسبی برای تمرینات بدنسازی خواهند داشت.

پرفورمنس سنتر مجهز: بخش بعدی طبقه اول ساختمان پرفورمنس سنتر مدنظر کی‌روش است. در ورودی این بخش سرویس‌های بهداشتی تعبیه شده است. در ادامه دو سالن سونای بخار و خشک طراحی شده که در سالن بخار دوش‌های مخصوصی برای ریکاوری نصب شده است. روبه‌روی سالن‌های بخار دوش‌های دیگری وجود دارد تا بازیکنان بعد از تمرین دوش بگیرند و در ادامه سالن بزرگی برای آب درمانی طراحی کرده‌اند.

در ادامه پرفورمنس سنتر که مرکز آب درمانی است، استخری کوچک طراحی شده که برای راه رفتن ورزشکاران در آب است. پشت این استخر دو حوضچه آب سرد و آب گرم وجود دارد و قرار است در فضای کناری استخر نیز تخت‌های ماساژ قرار بگیرد. برای این تخت‌های ماساژ رئیس ایفمارک با ارتباطی که باآلمانی‌ها گرفته، توانسته از همان مدل شیر دوش‌هایی که در مرکز باشگاه بایرن‌مونیخ قرار دارد را خریداری کند که نمونه آن در دیگر مراکز وجود ندارد. این شیر دوش‌ها با فشاری که آب را به نواحی مختلف بدن ورزشکاران می‌زند، مدت زمان ریکاوری را کوتاه کرده و بازیکنان زمانی که دو بازی پرفشار در زمانی کوتاه دارند، می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن ریکاوری کنند.

یکی از مشکلاتی که پرفورمنس سنتر مدنظر کی‌روش داشته، فضای کوچک استخر است که در این فضا نمی‌توان از تردمیل درون آب استفاده کرد. پزشکان ایفمارک توانستند این مشکل را به شکل دیگری حل کنند. قرار است بین فضای خالی دو حوضچه آب سرد و گرم آکواریومی قرار بگیرد که این آکواریوم بسیار پیشرفته است. درون آن تردمیلی الکتریکی قرار می‌گیرد که اگر قرار بود تردمیل استخری گذاشته شود، این تردمیل مکانیکی بود. همچنین پس از ورود ورزشکار به این آکواریوم آب با دمای مدنظر و تنظیم شده با نیاز بدن ورزشکار وارد آکواریوم می‌شود. این آکواریوم به کوتاه شدن دوره نقاهت ورزشکاران کمک خواهد کرد. به خصوص در مصدومیت‌هایی مانند پارگی رباط صلیبی که پس از جراحی دوره نقاهتی شش تا هفت ماهه دارد، این آکواریوم کمک خواهد کرد که ورزشکاران در مدت چهار تا شش ماه به ورزش حرفه‌ای خود برگردند.

قرار است دستگاه «VO2max» هم که فیفا به تازگی آن را ارسال کرده و بخشی از کمک هزینه ۵۰۰ هزار دلاری فیفاست، به همراه چند دستگاه دیگر به طبقه اول انتقال داده شود.

طبقه دوم و مرکز پزشکی: پس از معرفی طبقه اول و پرفورمنس سنترساختمان ایفمارک، باید به طبقه دوم رفت. در این طبقه پزشکانی که با فدراسیون فوتبال قرارداد دارند و پیش از این هم در آکادمی فعالیت‌های خود را انجام می‌دادند، وضعیت ورزشکاران را بررسی کرده و به بازگشت آنها کمک می‌کنند. طبقه دوم دارای سالن بزرگی است که ورزشکاران می‌توانند در این سالن دویدن‌های نرم، حرکات کششی، کار با کِش‌ها و توپ‌های درمانی و سایر فعالیت‌های مورد نیاز پزشکی ورزشی را انجام دهند. اتاق‌های مختلف این طبقه هم مربوط به فیزیوتراپی، لیزر درمانی و… است.

همزمان با بازدید از این مجموعه ورزشکارانی چون محمد کشاورز، کاپیتان تیم ملی فوتسال، محمد نصرتی، مدافع گسترش فولاد و بازیکن پیشین تیم ملی، رضا خالقی‌فر، هافبک پرسپولیس و چند ورزشکار دیگر با پزشکان ایفکارک تمرین می‌کردند. فرزانه توسلی و فرشته کریمی هم که همراه با تیم ملی فوتسال بانوان قهرمان آسیا شدند و در حال حاضر کاندیدای انتخاب بهترین دروازه‌بان و بهترین بازیکن فوتسال بانوان زنان هستند، برای فیزیوتراپی به این مرکز رفته بودند. مسئله مهمی که وجود داشت، هزینه‌های حضور این ورزشکاران در ایفمارک بود که پیش از افتتاح آن شایعاتی مبنی بر خصوصی بودن آن مطرح شده بود، در حالی که صحبت‌های ورزشکاران چیز دیگری می‌گوید.

کشاورز که خود را برای حضور در جام جهانی فوتسال همراه با تیم ملی آماده می‌کند در خصوص وضعیتش و حضور در مرکز پزشکی ایفمارک به خبرنگار تسنیم گفت: شرایطم رفته رفته بهتر می‌شود و با کار کردن در این مرکز روند بهبودی‌ام بهتر شده است. ما هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنیم، چون این مرکز برای فدراسیون فوتبال بوده و متعلق به بازیکنان تیم‌های ملی است.

محمد نصرتی هم که به تازگی زانوی خود را جراحی کرده و برای فصل آینده آماده می‌شود در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگار تسنیم در خصوص حضور در ایفمارک اظهار داشت: به پزشکان اینجا اعتماد کامل دارم و به همین دلیل به این مرکز می‌آیم. ضمن اینکه چون بازیکن لیگ برتری هستم، پولی بابت حضور در این مرکز پرداخت نمی‌کنم. رضا خالقی‌فر، هافبک پرسپولیس هم دقیقاً شرایطی مانند نصرتی داشت.

فرزانه توسلی، دروازه‌بان تیم ملی فوتسال هم درباره حضورشان در ایفمارک گفت: خوشبختانه در این مرکز امکانات خوبی برای ما وجود دارد و چون بازیکن ملی هستیم، هزینه‌ای بابت استفاده از امکانات ایفمارک پرداخت نمی‌کنیم. خوشبختانه این امکانات با تصمیم فدراسیون در اختیار تمام تیم‌های ملی قرار گرفته و از این بابت خوشحالیم. چون همیشه به فوتسال و به خصوص بانوان امکانات لازم داده نمی‌شد و شاید دلیل آن این بود که ما مقامی نداریم، اما اکنون که قهرمان آسیا شده‌ایم دیگر این شرایط هم نیست و امکانات به خوبی به تیم‌های فوتسال داده می‌شود.

وی ادامه داد: ایفمارک مرکز کاملی است که امکانات پزشکی، استخر و سونا، آب درمانی و… دارد و بازیکنان ملی به راحتی می‌توانند در این مرکز تمام فعالیت‌های لازم را انجام دهند. خوشبختانه ما هم به راحتی می‌توانیم از امکاناتی که فراهم شده استفاده کنیم. با این حال فدراسیون فوتبال اولویت را تیم ملی بزرگسالان قرار داده که این هم طبیعی است و در تمام کشورها اولویت را تیم ملی قرار می‌دهند.

این مرکز روز دوشنبه هفته آینده، ۶اردیبهشت‌ماه با حضور علی کفاشیان و نماینده فیفا افتتاح می‌شود. آنطور که فدراسیون فوتبال فعالیت‌های این مرکز را برای پزشکان ایفمارک تعریف کرده، قرار است فعالیت‌های پزشکی -ورزشی این مرکز برای «تمامی ورزش‌ها» با اولویت فوتبال و البته بالاتر از آن تیم ملی بزرگسالان صورت بگیرد.

ارسال دیدگاه

جدید ترین مطالب سایت