خانه / اخبار فوتبال ایران / عمومی / آمار و رکوردهای ویژه فینال لیگ قهرمانان: رئال ۱۳۶-۶۷ اتلتیکو
cl logo

آمار و رکوردهای ویژه فینال لیگ قهرمانان: رئال ۱۳۶-۶۷ اتلتیکو

آمار و رکوردهای ویژه فینال لیگ قهرمانان: رئال ۱۳۶-۶۷ اتلتیکو

برخی از عجیب ترین و جذاب ترین آمار فینال لیگ قهرمانان را با هم مرور می کنیم.

سایت تیفوسی به گزارش وبسایت نود، میلان در حالی میزبان چمپیونزلیگ شد که هیچ کدام از دو تیم شهر ایتالیایی در مسابقات اروپایی حضور نداشتند. این اولین باری است که این اتفاق می افتد. تا پیش از این تیمهای میلانی رکورد دار تعداد حضور در فینال بودند: میلان یازده بار و اینتر پنج بار اما با احتساب بازی امشب رئال با ۱۴ و اتلتیکو با ۳ فینال به هفده رسیدند و از آنها پیشی گرفتند.

از رئال تا آسمان
صرفنظر از هر اتفاقی در بازی امشب ، رئال از میلان به عنوان رکورد دار قهرمانی در اروپا پیشی می گیرد. شهر میلان به یازدهمین قهرمانی اروپایی خود می رسد. این شانزدهمین قهرمانی اسپانیا خواهد بود چهار تا بیش از ایتالیا و انگلیس، ۹ تا بیش از آلمان و ده تا بیش از هلند. پشت سر مادرید و میلان ، مونیخ  و لیورپول با پنج قهرمانی قرار دارند.

فینال های تکراری
اتلتیکو و رئال مادرید هفتمین فینال تکراری تاریخ را برگزار می کنند. پیش از این رئال و استاده رنس، بنفیکا و میلان ، آژاکس و میلان، آژاکس و یوونتوس ، لیورپول و میلان ، بارسلونا و منچستریونایتد مقابل هم قرار گرفته بودند. فقط در دو تا از این شش بازی تیمی که بازی اول را برده بود دومی را باخت : آژاکس – یوونتوس و لیورپول – میلان.

فینال های اتلتیکو
اتلتیکو دهمین فینال اروپایی  خود را بدون احتساب دو اینترتوتو برگزار می کند : سه تا جام باشگاه های اروپا ، سه تا جام در جام ، دو تا در جام یوفا و دو تا در سوپرجام. پنج تا را بردند و دو تا را باختند : دو بار جام باشگاه های اروپا و دو بار جام در جام. اگر ببازند تبیدل به اولین باشگاهی می شوند که سه فینال اولشان در جام باشگاه های اروپا را باختند.

گل اول
در ۳۱ تا از ۳۸ فینال اخیر تیمی که گل اول را زده پیروز شده است (سه بار در ضربات پنالتی). رئال مادرید در شش تا از فینال هایش گل اول را زده است که پنج بارش را قهرمان شده است و هفت بار گل اول را خورده که پنج بار قهرمان شده و دو بار باخته است : مقابل اینتر در سال ۱۹۶۴ و مقابل لیورپول در سال ۱۹۸۱. اتلتیکو در دو فینال قبلی خود گل اول را زده اما هر دو را باخته است. علاوه بر اتلتیکو فقط دو تیم دیگر حداقل دو فینال را پس از زدن گل اول باختند: بایرن در سالهای ۱۹۸۹ ، ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ و میلان در سالهای ۱۹۵۸ و ۲۰۰۵.

جامهای اروپایی
اگر اتلتیکو فینال امشب را ببرد پنج گانه بین المللی خود را تکمیل می کند : جام باشگاه های اروپا ، جام در جام ، جام یوفا ، سوپرجام و جام بین قاره . اتفقای که فقط یوونتوس، آژآکس و بایرن موفق به کسب آن شدند. بارسا جام یوفا را کم دارد، چلسی جام جهانی باشگاه ها را نبرده و رئال هم هرگز در جام در جام اروپا موفق نبوده است.

مسیر اتلتیکو
اگر اتلتیکو قهرمان اروپا شود در مسیر خود سه قهرمان اخیر را شکست داده است : بایرن، رئال مادرید و بارسلونا. اتفاقی که برای اولین بار در تاریخ مسابقات رخ می دهد. اگر اتلتیکو فینال را ببازد هم برای اولین بار در تاریخ مسابقات اروپایی در مقابل حریفی یکسان در مسابقات شکست می خورد، یعنی رئال مادرید.

رکوردها
اگر اتلتیکو قهرمان شود تبدیل به بیست و سومین تیمی می شود که قهرمان اروپا شده است. در ۲۲ سال اخیر فقط دو تیم توانسته اند برای اولین بار قهرمان اروپا شوند: دورتموند در سال ۱۹۹۷ و چلسی در سال ۲۰۱۲. اسپانیا می تواند به رکورد قهرمانی سه تیم مختلف در سه سال برسد.

تجربه
۱۵ تا از ۲۸ بازیکنی که در فینال لیسبون به میدان رفتند هنوز در ترکیب دو تیم هستند یعنی شش تا از اتلتیکو و ۹ تا از رئال مادرید. بازیکنان ترکیب رئال در مجموع ۲۷ فینال اروپایی را داشتند و بازیکنان ترکیب اتلتیکو روی هم ۲۲ تا. هشت بازیکن رئال هنوز در فینال های قاره ای حضور نیافته اند : کیلور، کاسیا، ناچو ، دنیلو ، کاسمیرو، کواچیچ ، لوکاس و خسه. از ترکیب اتلتیکو هم ۱۴ بازیکن تجربه ندارند (فقط اوبلاک، گودین ، فلیپه لوئیز، خوانفران، تیاگو، کوکهف گابی و تورس تجربه دارند)

کروس مقابل تورس
این دو دومین فینال جام باشگاه های اروپای خود را با دومین تیم مختلف برگزار می کنند. این دو در سال ۲۰۱۲ در بازی بایرن و چلسی مقابل هم قرار گرفتند که در آن بازی بازیکن اسپانیایی برنده بود. فقط چهار بار در تاریخ حام باشگاه های اروپا چنین شرایطی تکرار شده بود و هرگز یک بازیکن نتوانست که دو دوئل را ببرد. رایکارد و دسایی، پانوچی و داویدز، اورا و کاروالیو ، ماسکرانو و پیرلو دوئل های قبلی بودند.

رکورد گواردیولا
در شش فصل قبلی که گواردیولا به عنوان مربی در جام باشگاه های اروپا حضور یافت ، تیمی که تیم او را از مسابقات حذف کرد قهرمان شد : اینتر در سال ۲۰۱۲، چلسی در سال ۲۰۱۲ ، رئال مادرید در سال ۲۰۱۴ ، بارسلونا در سال ۲۰۱۵. حالا نوبت اتلتیکوست.

طلسم اتلتیکو
هرگز نشده که یک تیم سه بازی اولش در جام باشگاه های اروپا را ببازد. بارسلونا در مقابل سمپدوریا در سال ۱۹۹۲ پس از دو شکست مقابل بنفیکا در سال ۱۹۶۱ و استوا در سال ۱۹۸۶ برنده شد. یوونتوس در سال ۱۹۸۵ طلسمش را شکست. آنها در سال ۱۹۷۳ مقابل اژاکس و در سال ۱۹۸۳ مقابل هامبورگ شکست خورده بودند. استاده رنس دو فینال را در سالهای ۱۹۵۹ و ۱۹۵۶ مقابل رئال باخته است. والنسیا هم در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ دو فینال را باخت.

طلسم فرانسوی ها
امشب ششمین فینال با حضور یک مربی فرانسوی برگزار می شود. در پنج دفعه قبلی هرگز مربیان فرانسوی پیروز نشدند. البرت بتو فینالهای ۱۹۵۶ و ۱۹۵۹ را با استاده رنس باخت. رابرت هربین در فینال ۱۹۷۶ با سن اتین مقابل بایرن شکست خورد. دشان در فینال ۲۰۰۴ با موناکو مقابل پورتو باخت و در سال ۲۰۰۶ ونگر با آرسنال مقابل بارسلونا شکست خورد.

ال چولو
سیمئونه تبدیل به چهارمین مربی غیراروپایی خواهد شد که در دو فینال اروپایی حضور می یابد. کارنیلیا در سالهای ۱۹۵۹ و ۱۹۵۹ ، هلنیو هررا در سالهای ۱۹۶۴ ، ۱۹۶۵ و ۱۹۶۷ ، هکتور کوپر در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ نفرات قبلی بودند. او همچنین می تواند سومین مربی غیراروپایی باشد که پس از کارنیلیا و هررا قهرمان می شود. فقط سه مربی پیش از این قهرمان جام یوفا، جام باشگاه های اروپا و سوپرجام اروپا شده اند: جیووانی تراپاتونی، لوئیز فن خال و رافا بنیتز.

کریستیان.
فقط ۱۷ بازیکن حداقل در دو فینال جام باشگاه های اروپا گل زده اند. دی استفانو در پنج فینال گل زد. در فرمت فعلی لیگ قهرمانان فقط رائول، اتوئو، مسی و کریستیانو دو بار در فینال گل زده اند. اگر رونالدو گل بزند در سومین فینالش گل می زند که دومین رکورد را پس از دی استفانو خواهد داشت. رونالدو دومین گلزن تاریخ دربی های مادرید با ۱۵ گل زده برابر با سانتیاناست. فقط دی استفانو با ۱۷ گل بالاتر از اوست.

رنگ سفید
رئال و اتلتیکو در ۲۶۳ بازی رسمی مقابل هم قرار گرفته اند (۱۵۸ تا در لالیگا، ۴۲ تا در کوپا، دو تا در سوپرجام اسپانیا، چهار تا در لیگ کاپ ، شش تا در جام باشگاه های اروپا و ۵۱ تا در تورنمنت استانی) که حاصلش ۱۳۶ برد برای رئال ، ۶۷ برد برای اتلتیکو و ۶۰ تساوی بوده است. پس از بارسا – اسپانیول با ۲۵۳ و بارسا – رئال با ۲۳۲ بازی دربی مادرید سومین دوئل تاریخی فوتبال اسپانیاست. اتلتیکو البته در فینال های تک بازی چهار بر دو از رئال پیش است.

زمین بی طرف
علاوه بر فینال لیسبون، دو تیم در ۱۳ می ۱۹۵۹ هم در مسابقات اروپایی در زمین بی طرف بازی کردند. در لاروماردا در بازی تکراری، رئال مادرید با نتیجه دو بر یک پیروز شد. دی استفانو و پوشکاش برای رئال گل زدند و کویار برای اتلتیکو.

۲۱ فینال
رئال مادرید بیستمین فینال اروپایی خود را تجربه می کند (۱۴ تا در جام باشگاه های اروپا، دو تا در جام در جام، دو تا در جام یوفا و سه تا در سوپرجام اروپا). ۱۳ بازی را بردند (ده تا در جام باشگاه های اروپا، دو تا در جام یوفا و یکی در سوپرجام اروپا) و هفت تا را باختند ( سه تا در جام باشگاه های اروپا، دو تا در جام در جام و دو تا در سوپرجام). رئال مادرید می تواند پنجمین فینال پیاپی خود در جام باشگاه های اروپا را ببرد، رکودی که خود رئال در دهه ۶۰ ثبت کرده بود.

۲۸ می
اتلتیکو پنج بازی رسمی در روز ۲۸ می داشته که هیچ کدام مقابل رئال نبوده است. حاصل این بازیها دو برد، یک تساوی و دو شکست بوده است. آنها از سال ۱۹۹۵ که با نتیجه سه بر یک در کالدرون باختند در این تاریخ بازی نکردند. رئال از شش بازی خود در این تاریخ پنج تا را برد که یکی از آنها سومین قهرمانی اروپایی مقابل میلان در بروکسل بود.

زمین
سن سیرو چهارمین فینال اروپایی تک بازی خود را میزبانی خواهد کرد. اینتر در این ورزشگاه در سال ۱۹۶۵ با غلبه بر بنفیکا قهرمان شد ، فاینورد در سال ۱۹۷۰ با غلبه بر سلتیک و بایرن در سال ۲۰۰۱ با غلبه بر والنسیا.

آشنای قدیمی
رئال مادرید در ۱۴ بازی خود در سن سیرو هرگز پیروز نشده است. رئال هفت بار با اینتر و هفت بار با اینتر در این ورزشگاه بازی کرده که حاصلش چهار تساوی و ده شکست بوده است. رئال در این بازیها هشت گل زده و ۲۷ گل خورده است.جالب آن که رئال پیش از فینال دسیما هم هرگز در شهر لیسبون در بازیهای رسمی پیروز نشده بود.

دوستانه
رئال البته در سن سیرو در یک بازی دوستانه به مناسبت صدسالگی میلان پیروز شده است. این بازی در روز ۱ آگوست ۲۰۰۰ با پیروزی رئال با نتیجه پنج بر یک با دو گل گوتی به اتمام رسید.

زیدان
آمار زیدان در سن سیرو هم خوب نیست. زیزو یازده بازی رسمی در این ورزشگاه داشته است. (۹ بازی برای یووه، دو تا برای بوردو و یکی برای مادرید) و حاصلش یک برد ، شش تساوی و چهار شکست بوده و دو لگ زده است. تنها برد بازیکن فرانسوی در مه آتزا در پیروزی ۶-۱ یئووه در زمین میلان در ۶ آوریل ۱۹۹۷ بود که یک گل از روی نقطه پنالتی زد.

دستاورد اندک
اتلتیکو دو بازی رسمی در سن سیرو مقابل میلان داشته که اولی در نیمه نهایی کوپا لاتینای ۱۹۵۱ با شکست چهار بر یک همراه شد. دومی در بازی رفت مرحله یک هشتم ۱۴-۲۰۱۳ که با گل دیگو کاستا با نتیجه یک بر صفر پیروز شدند.

سیمئونه
مربی آرژانتینی در زمان حضور در اینتر در سن سیرو بازی می کرد. تنها مربی که چنین شرایطی را تجربه کرده بود گواردیولا بود که در فینال رم در سال ۲۰۰۹ به عنوان سرمربی بارسا به میدان رفت.

جاده میلان
رئال مادرید پس از تقابل با شاختار، مالمو، پاریسن ژرمن، رم، ولفسبورگ و سیتی  به فینال رسید. شش تیمی که هرگز قهرمان اروپا نشده بودند. آخرین باری که یک تیم بدون تقابل با تیمهای قهرمان به فینال رسید استوا در سال ۱۹۸۶ بود که مقابل وایله، هانود، کوشیسی، اندرلخت و بارسلونا بازی کردند.

فینال مقابل تیمهای قهرمان
از ۱۳ فینال جام باشگاه های اروپا با حضور رئال مادرید فقط سه بار مقابل حریفی قرار گرفتند که قبلا قهرمان شده بود : مقابل بنفیکا در سال ۱۹۶۲ که باختند ، مقابل لیورپول در سال ۱۹۸۱ باختند و مقابل یوونتوس در سال ۱۹۹۸ که این بار پیروز شدند.

بدون قهرمان
رئال در این دوره از چمپیونزلیگ مقابل هیچ تیمی که قهرمان کشورش شد در مراحل حذفی قرار نگرفت. در فرمت فعلی چمپیونزلیگ این اتفاق عادی تر است. یووه هم سال گذشته بدون تقابل با قهرمان لیگ ها به فینال رسید.

فرناندو ت.رس
او در ۹ فینال تک بازی در دوران فوتبالش حضور پیدا کرده است (بدون احتساب سوپرجام ها و در رده باشگاهی و ملی) که هفت تا را برده : یورو زیر ۱۶ سال ، یورو زیر ۱۹ سال ، یورو ۲۰۰۸، جام جهانی ۲۰۱۰، یورو ۲۰۱۲ف لیگ قهرمانان ۲۰۱۲ و لیگ اروپا ۲۰۱۳. او فقط جام جهانی باشگاه ها در سال ۲۰۱۲ و جام کنفدراسیون ها در سال ۲۰۱۳ را باخت. تورس در پنج تا از هفت بازی که برد گل زد.

تیاگو
این بازیکن از فصل ۱۰-۲۰۰۹ که به اتلتیکو آمده در هفت فینال تک بازی حضور داشته که دو تا با حضور او را باخته و پنج تا بدون حضور او را برده است

درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *