پر بازدید ترین مطالب
کد خبر : 21851 23 شهریور 1395 ساعت [ 19:15 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

مصاحبه طولانی با فیگو : رونالدو از همه بالاتر است .اوزه بیو شماره یک است

لوئیز فیگو، مربی پرتغالی در آستانه بازی رئال مادرید مقابل اسپورتینگ لیسبون از خاطرات دوران حضورش در دو تیم یاد کرد.   سایت تیفوسی : زندگی در حال حاضر چطور است؟ در حال حاضر برای هیچ باشگاهی کار نیم کنم. فقط در یکی از کمیسیون های یوفا و یکی از کمیسیون های فیفا عضو هستم. […]

لوئیز فیگو، مربی پرتغالی در آستانه بازی رئال مادرید مقابل اسپورتینگ لیسبون از خاطرات دوران حضورش در دو تیم یاد کرد.

 

سایت تیفوسی :

زندگی در حال حاضر چطور است؟
در حال حاضر برای هیچ باشگاهی کار نیم کنم. فقط در یکی از کمیسیون های یوفا و یکی از کمیسیون های فیفا عضو هستم. در مراسم تاسیس چند آکادمی فوتبال در چین، افتتاح یک پروژه بلندمدت در فلورید و یک مسابقه فوتسال در هند حضور یافتم. روی فعالیت های شخصی خودم و بنیاد خیریه خودم هم کار می کنم.

گویا سرت خیلی شلوغ است.
یکی از هم تیمی های سابق می گفت که وقتی بازی می کنی باشگاه ها وقتت را مدیریت می کنند و زمانی که فوتبال را ترک می کنی باید یاد بگیری که خودت وقت را مدیریت کنی. اگر ندانی چه کار کنی در زمان بازنشستگی شوک برایت بزرگ تر خواهد بود.

همچنان دوست داری که رئیس فیفا شوی؟
نمی دانم فردا ممکن است چه اتفاقی رخ بدهد اما در حال حاضر اینفانتینو که مورد حمایت من بود ریاست یوفا را به عهده دارد. تغییر قدرت رهبری و ساختاری ضروری بود. در مورد فساد صحبت های زیادی شده اما مدارک مشخصی وجود ندارند.

اگر فوتبالیست نمی شدی چه کار می کردی؟
در حوزه سلامت تحصیل می کردم. شاید دوست داشتم که روی بازاریابی، تبلیغات یا یادگیری زبان های مختلف کار کنم.

چند زبان بلدی؟
پرتغالی، اسپانیایی، ایتالیایی و انگلیسی.

انگلیسی را چطور یاد گرفتی؟ در لیگ انگلیس که بازی نکردی …
در پرتغال باید انگلیسی را خوب یاد بگیریم تا گردشگری توسعه پیدا کند.

پس مجبور شدی که یاد بگیری.
تا حدودی (می خندد). در پرتغال یادگیری انگلیسی ضروری است چرا که فیلم ها هم به زبان اصلی پخش می شوند و همین مسئله به آموزش کمک می کند.

والدینت چه شغلی داشتند؟
پدرم در یک سوپرمارکت کار می کرد و مادرم در یک کارخانه خیاطی شاغل بود. هر دوی آنها سختکوش و پرتلاش بودند.

با اولین دستمزدت چه چیزی خریدی؟
یک خانه برای والدینم خریدم که پدرم هنوز آن جا زندگی می کند.

از اسپورتینگ چه خاطراتی داری؟
خاطرات خوبی دارم. از ۱۲ سالگی تا ۲۲ سالگی آن جا بودم و چیزهای خوبی یاد گرفتم. آکادمی اسپورتینگ همیشه عالی بوده است. می توان آن را با آژاکس مقایسه کرد هر چند که فلسفه فوتبال متفاوت است. بازیکنان بزرگی دارند. فوتره در زمان بازی من نماد اصلی به شمار می رفت. پس از آن من، سیمائو، کریستیانو و نانی به فوتبال جهان معرفی شدیم.

در تیم اصلی اسپورتینگ با چه کسانی هم تیمی بودی؟
تیم فوق العاده ای بود. بالاکف، یوسکوویاک و بعد از آن پائولو سوسا و پاچکو خریده شدند. برزیلی هایی مثل لوئیزینیو و ونزینیوی در تیم بودند. در کنار کارلوس مانوئل و داگلاس هم بازی کردم. وقتی بچه بودم با رایکارد هم مواجه شدم و با او عکس گرفتم. مربیانی مثل بابی رابسون و کی روش را داشتم.

بازی اسپورتینگ و رئال در مسابقات اروپایی در فصل ۹۵-۱۹۹۴ را در خاطر داری؟
از نظر حافظه و خاطرات خیلی ضعیف هستم اما بله آن یک بازی تاریخی بود. یادم نیست که از حضور در برنابئو چه حسی داشتم اما یادم است که خوب بازی کردیم.

از بارسلونا چه خاطراتی داری؟
هرگز علیه بارسلونا صحبت نکردم به جز آخرین ماه های حضورم در آن جا. دوران حضورم در بارسلونا فوق العاده بود که به من از نظر پیشرفت مربیگری کمک کرد. از پنج سال حضور در آن جا لذت بردم. نمی توانم گذشته ام را انکار کنم چرا که حضور در بارسلونا باعث شد که از نظر حرفه ای و بازیگری پیشرفت کنم. فقط می توانم حرفهای خوبی بزنم و تعریف کنم.

یادت می آید که گفتی :” سفیدها (رئال مادرید)، گریه کنید، به قهرمان درود بفرستید” ؟
در آن سال بارسلونا دو جام برده بود و حریف هم در رسانه ها جو رسانه ای زیادی در مورد کمک های بیرونی ایجاد کرده بود. این خاطره مربوط به گذشته است و کاری به آن ندارم.

کرویف چه تاثیری روی تو گذاشت؟
افتخاری بود که با او کار کردم. فلسفه او پس از ۳۰ سال همچنان ماندگار است. یک بازیکن هجومی از فلسفه های او کاملا لذت می برد هر چند که تمریناتش سخت و پرفشار هستند.شخصیت خاصی داشت. از نظر تاکتیکی روی اعداد خیلی تمرکز داشت. معمولا بازیکنان را بر اساس پستشان درون زمین صدا می زد. مثلا می گفت:”آقای شماره هفت، آقای شماره یازده و …”

می توان کرویف را با گواردیولا مقایسه کرد؟
پپ بسیار ایده آل گراست. دیوانه فوتبال است. زمانی که بازی می کرد هم مشخص بود که دوست دارد مربیگری کند.

به عنوان یک هم تیمی او را دوست داشتی؟
همیشه مشخص بود که می خواهد موفق شود و به پیروزی برسد. وقتی در تیمی مثل رئال یا بارسا چنین فلسفه ای داری فوق العاده است. یک سال در بارسلونا داشتن چنین فلسفه ای برابر با سه یا چهار سال داشتن چنین فلسفه ای در تیمهای دیگر است.

به همین خاطر رائول را می توان یک پادشاه دانست…
همه می دانند که رائول چه مفهومی برای رئال مادرید داشته است. او یک نماد برای همه ما و بازیکنان آینده رئال مادرید بوده و هست.

چرا تصمیم گرفتی به رئال مادرید ملحق شوی؟
گذشته ها گذشته …

چیزی هست که مردم ندانند؟
ترجیح می دهم که به حرفهای نونیز (مدیر اسبق بارسلونا) گوش بدهند.

چطور از پیشنهاد رئال مادرید مطلع شدی؟
وکیلم به من اطلاع داد که یکی از کاندیداهای ریاست رئال مادرید به دنبال خرید من است. پرز در آن زمان فرد شناخته شده ای در فوتبال نبود.

وقتی پرز برنده انتخابات شد، چه اتفاقی افتاد؟
هیچ قراردادی امضا نکرده بودم ولی وکیلم پیش قرارداد امضا کرده بود. من در تعطیلات حضور داشتم و هیچ چیز نهایی نشده بود. اتفاقات زیادی در تابستان رخ داده بود و بارسلونا هم باید انتخابات برگزار می کرد. در آن زمان گاسپارت همه تلاش خود را انجام داد تا در نیوکمپ بمانم.  وکیلم به  محل تعطیلات در “سردنیا” سفر کرد تا من را راضی کند. پس از آن با هواپیما راهی لیسبون شدم تا با نماینده رئال مادرید صحبت کنم و در نهایت  وکیلم اجازه دادم تا مذاکرات را با رئال مادرید نهایی کند.

نونیز تلاش نکرد که تو را نگه دارد؟
زمانی که با او صحبت کردم فکر کرد که این پیشنهاد کلکی از جانب من است تا دستمزدم را افزایش دهم. این گام مهمی برای من بود. با هدف کسب جامها به رئال مادرید ملحق شدم و شرایط مالی بهتری برایم ایجاد شد. برایم مهمترین نکته احترامی بود که به من گذاشته شد چرا که وقتی به تو اهمیت ندهند نمی توانی کارت را انجام دهی. من پذیرفتم که به رئال مادرید ملحق شوم. البته وقتی ماجرا جدی تر شد استرس بیشتری پیدا کردم.

پاهایت می لرزید…
باید تصمیم می گرفتم و همین کار را کردم. همیشه در هر باشگاهی بودم همه تلاشم را کردم. زمانی که تلاشت را می کنی و مورد احترام قرار نمی گیری دلسرد می شوی.

شب قبل از بازی در نیوکمپ با پیراهن رئال مادرید خوابیدی؟
همیشه راحت می خوابیدم.

سوتها آزارت نداد؟
آن قدر در مورد بازی جو داده بودند که کنترل شرایط از دست همه در رفته بود. خوشبختانه مشکلی در خارج از زمین رخ نداد. نگرانی اصلی من مربوط به جو رسانه ای آن بازی بود.

چه چیزی از مطبوعات کاتالونیا بیشتر تو را ناراحت کرد؟
برایم ناراحت کننده بود که بحث را خانوادگی کنند. به بقیه مسائل اهمیتی نمی دهم. اگر مطبوعات از دستم ناراحت هستند باید بدانند که من کسی نبودم که اولین گام را بردارم و افراد دیگری این ماجرا را آغاز کردند.

صحنه پرتاب کله خوک را دوباره دیدی؟
هرگز ندیدم. همه چیز حتی یک بطری شیشه ای به سمت من پرتاب شد.

فیگو آخرین هافبک کناری سنتی بزرگ تاریخ فوتبال بود؟
نه بارسلونا هنوز بازیکنانی در این پست دارد. تیمهای گواردیولا هم همین طور هستند هر چند که شاید ویژگی هایشان با من متفاوت باشد.شاید بازیکنانی با ویژگی های من کم شده باشند اما هنوز بازیکنانی به این سبک دیده می شوند. داگلاس کاستا که خیلی دوستش دارم، هازارد، خسوس ناواس، لوکاس وازکز و … مثل من بازی می کنند. من بازیکنانی که بدون ترس در نبردهای تن به تن شرکت می کنند را دوست دارم. بازیکنانی مثل رونالدو و بیل که سرعت بالایی دارند را هم می پسندم.

دوران تازه ای در رئال مادرید با حضور شما آغاز شد؟
بله، من اولین کهکشانی بودم به همین خاطر باید تمامی فشارها را تحمل می کردم (می خندد) در آن زمان استادیوم یا سالن کنفرانس هنوز این قدر زیبا نبودند.  شرایط مشکل اما زیبایی را تجربه کردم. وقتی قهرمان می شوی شرایط بهتر است.

حقیقت دارد که به پرز گفته بودی که زیدان به تو پاس نمی دهد؟
داستانی بود که رسانه ها ساختند. بعد از انتشار این خبر مسئول رسانه ای تیم به من گفت:”به آمار بازی قبلی نگاه کنید، شما دو تا بیشترین پاس را به هم دادید.”

با چه کسی درون زمین راحت تر بازی می کردی؟
رائول و مورینتس عالی بودند. با زیدان، روبرتو کارلوس و سالگادو که نزدیک من بودند هم همکاری می کردم. هیرو هم خیلی من را عصبی می کرد چون پاس نمی داد (می خندد).

دل بوسکه چطور بود؟
عالی بود. همیشه بهترین و درست ترین تصمیمات را می گرفت. برای رئال مادرید بهترین گزینه بود چرا که همه چیز را می شناخت. یکی از خوش شانسی های من این بود که در زمان حضورم در رئال مادرید، با او کار کردم. به خوبی می دانست که شرایط را مدیریت کند.

بازیکنان کهکشانی با هم رابطه خوبی نداشتند؟
این طور نبود. اگر این گونه بود درون زمین موفق نمی شدیم و رابطه خوبی که امروز با هم داریم را نداشتیم. هر کسی به خوبی می دانست که چه شرایطی دارد و باید چه کار کند.

در حال حاضر با چه کسی رفیق هستی؟
با همه. دیوید، رائول، رونی ، زیزو و … با هیرو هم زیاد صحبت می کنم.

در یک کلمه جواب بده … فیگو
سختکوش

رونالدو نازاریو
تمام کننده

رائول
برنده

زیدان
زیبایی، نبوغ، ظرافت.

مثل خودت. و بکام؟
کیفیت و حرفه ای گری. پسر خوبی بود.

وقتی او را خریدند با خودت چه فکری کردی؟
رئال مادرید هر سال بازیکن می خرد. می توانستیم کنار هم بازی کنیم چرا که سبک متفاوتی داشتیم.

چرا رئال مادرید کهکشانی ها موفق نبود؟
نمی دانم. شاید به این خاطر که از ابتدا تفکرات متفاوتی روی تیم وجود داشت. نیازهای تیم به درستی پوشش داده نمی شد.

نداشتن مدیر ورزشی در تیم یک ضعف است؟
مدیر ورزشی رئال مادرید با دیگران فرق دارد. رئال همیشه بهترین ها را می خرد. مهم است که فلسفه مشخصی در تیم وجود داشته باشد و بر اساس نیازها بازیکن خریده شود نه این که صرفا اسم ها به تیم ملحق شوند….

اولین اشتباه رئال مادرید در آن زمان چه بود؟
از نظر من زمانی که پیش فصل در کشورهای مختلف برگزار می شود شرایط اقتصادی به شرایط مالی غلبه می کند. نمی دانم چنین سفرهایی ضروری است یا نه اما در حال حاضر چنین سفرهایی گسترش یافته است. به هر صورت سفرهای خارجی به شرایط و تمرکز ورزشی تیم کمک نکرد.

چرا فلورنتینو پرز گفته است:” بازیکنانم را درست تربیت نکردم” ؟
نمی دانم. از خودش بپرسید.

از رفتاری که با تو شد دلخور شدی؟
این ماجرا مربوط به گذشته است هر چند که دوست داشتم به شکل دیگری از رئال مادرید جدا شوم. یکی از دلایل اصلی جدا شدنم این بود که بازی نمی کردم اما سوال بعدی این جاست که چرا بازی نمی کردم؟ پس از آن سعی کردم که شادتر باشم و به دنبال مشکلات نبودم. سعی کردم آرامش داشته باشم. ترجیح دادم که در جایی دیگر به شادی برسم و تلاش کردم تا توانایی هایم را نشان دهم.

می دانستی که چرا بازی نمی کنی؟
عجیب بود چرا که قبل از آن همیشه بازی می کردم. آلباسته را پیش از ال کلاسیکو با نتیجه دو بر یک شکست دادیم. در طول هفته در بازیهای دستگرمی در ترکیب بودم اما در مقابل بارسا بازی نکردم و پس از آن به من فرصت نمی رسید. حس می کردم که مفید نیستم.

اولین اسباب بازی شکسته فلورنتینو پرز بودی؟
اولین بازیکنی بودم که جدا شدم. نمی دانم اسباب بازی بودم یا نه اما اولین بازیکنی بودم که جدا شدم و همیشه اولین نفر می تواند سرنوشت ساز باشد.

از عملکرد زیدان به عنوان یک مربی شگفت زده شدی؟
عالی کار کرده است. آسان نیست که وسط فصل مدیریت تیم را به عهده بگیری، قهرمان اروپا شوی و برای لالیگا بجنگی. او بهتر از هر کسی این کار را کرد.

رائول در آینده می تواند رئیس رئال مادرید شود؟
نمی دانم. مسلما دوست دارد که به باشگاهش برگردد اما گاهی تصمیمات به خانواده ات و شرایطی که داری بستگی دارد. تردیدی ندارم که دوست دارد روزی به رئال مادرید برگردد. شاید دو سال دیگر شاید هم چهار سال دیگر.

خودت دوست نداری برگردی؟
فعلا به این مسئله فکر نمی کنم. فرصت ها ممکن است هر لحظه نصیب هر کسی شود و پس از آن در موردش تصمیم می گیری. دوست دارم که مفید باشم. اگر قرار باشد که نقش تشریفاتی داشته باشم ترجیح می دهم که روی مبل خانه ام دراز بکشم. من نظر و شخصیت خودم را دارم و گاهی شرایط باعث نمی شوند که در برخی پست ها قرار بگیری. اما باید ببینی که چه شرایطی پیش روی توست.

پیشنهادی برای بازگشت به رئال مادرید دریافت کرده ای؟
نه.

آخرین باری که با پرز صحبت کردی چه زمانی بود؟
در اخرین بازی خیریه. با هم خوش و بش کردیم.

رابطه ات با کریستیانو رونالدو چطور است؟
رابطه خوبی داریم. از جانب من رابطه خوبی وجود دارد. زیاد با هم دیدار نکرده ایم اما هر کسی سبک و زندگی خودش را دارد. رونالدو مورد تحسین من است و از عملکردش خرسند هستم. او هر سال می خواهد بهتر شود و آمارش را بهتر کند. عملکردی که دارد و دستاوردهایش در رئال فوق العاده بوده است. در فوتبال تاریخ سازی کرده است.

رونالدو از اوزه بیو جلو زده است؟
بازی اوزه بیو را ندیدم اما مورد احترام من است چرا که اولین نام بزرگی است که شنیده ام و تاثیر بزرگی روی فوتبال پرتغال شده است. اوزه بیو همیشه توصیه های خوبی به من داد و به همین خاطر او را مشاره یک می دانم. شاید بعدا همین حرف برایم دردسرساز شود و بگویند که چرا در مورد رونالدو صحبت نکردم. دلیل انتخاب اوزه بیو توسط من احترایم است که برایش قائلم. چه رونالدو چه اوزه بیو در دوران خودشان در تاریخ ثبت شده اند. از نظر آماری رونالدو بهترین است و از همه بالاتر است.

ارسال دیدگاه

جدید ترین مطالب سایت