پر بازدید ترین مطالب
کد خبر : 22229 29 شهریور 1395 ساعت [ 13:59 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

پوگبا و عدم درخشش در ترکیب یونایتد؟!/بررسی عملکرد پوگبا در چند بازی اخیر

در حالیکه تنها 4 هفته از اولین نمایش پل پوگبا با پیراهن شیاطین سرخ گذشته است، به نظر می رسد هنوز ” مروارید سیاه” به طور کامل با سیستم یونایتدها سازگار نشده است. سایت تیفوسی به گزارش “ورزش سه”، در ابتدای فصل منچستریونایتد و پوگبا هر دو عملکرد خوبی داشتند اما به یکباره شرایط از […]

در حالیکه تنها 4 هفته از اولین نمایش پل پوگبا با پیراهن شیاطین سرخ گذشته است، به نظر می رسد هنوز ” مروارید سیاه” به طور کامل با سیستم یونایتدها سازگار نشده است.

سایت تیفوسی به گزارش “ورزش سه”، در ابتدای فصل منچستریونایتد و پوگبا هر دو عملکرد خوبی داشتند اما به یکباره شرایط از حالت عادی خارج شد و نتایج نه چندان خوب یونایتدها از راه رسید.

زمانی که بعد از اولین نمایش پوگبا، از مورینیو در مورد پست بازی وی سوال شد، او با چاشنی طنز پاسخ داد: “من خودم هم نمی دانم  او در کدام منطقه بازی می کند. به نظر می رسد ما باید سیستم تیم را حول محور او بنا کنیم اما پوگبا آزاد است در هر جای از زمین بازی کند.

از آن زمان، برآیند بازی های یونایتد را می توان سرگردانی پوگبا در زمین توصیف کرد. او نه نقش یک بازیکن آزاد را دارد و نه انگار وظیفه ای تخصصی به او واگذار شده است.

در نمایش اول برابر ساوتهمپتون، پوگبا 72 پاس دریافت کرد که موفق به رساندن 60 تای آن به مقصد شد. 4 ضربه به سمت دروازه، 2 بار قرار گرفتن در موقعیت گلزنی و 14 بازپس گیری توپ، کارنامه ستاره سابق یوونتوس بود. اما در برابر رقیب همشهری، این آمار به گرفتن 39 پاس و دادن 35 پاس صحیح در 45 تلاش، 1 ضربه به سمت دروازه و 8 توپ ربایی تقلیل پیدا کرد.

البته این روند نزولی تنها در مورد پوگبا نبود و در رابطه کل نمایش یونایتدها صادق بود. 340 پاس آنها در برابر ساوتهمپتون به 284 تنزل پیدا کرد. اما شیب افت کیفی پوگبا تندتر از دیگر همبازیانش بود. 16 درصد کاهش تعداد پاس های یونایتدها، در مورد پوگبا به 42 درصد رسیده بود.

اما در دیدار دیروز برابر واتفورد که سه گانه باخت های تیم در هفته اخیر را کامل کرد، این تیم حتی بیش از دیدار با ساوتهمپتون، 345 پاس داد اما آمار پوگبا نگران کننده بود و تنها با 47 پاس، 6 بار توپ ربایی و بدون قرار گرفتن در موقعیت گل، انتقادها را به اوج رساند. البته شلیک سهمگین او از فاصله زیاد در نیمه اول با تیر دروازه برخورد کرد تا این نابغه گوشه ای از توانایی های خود را به نمایش بگذارد اما در دیگر دقایق، نمایش پوگبا چنگی به دل نزد.

پست های مختلف، مشکلات یکسان

از ابتدای ورود پوگبا به ترکیب منچستر، او در کنار مروان فلینی در ترکیب 1-3-2-4 به میدان رفته است اما در دیدار دیروز یونایتدها، وظایف هجومی تر بیشتری به او اعطا شد. مورینیو، بازیکنان را با ترکیب 3-3-4 به میدان فرستاد و جلوتر از فلینی و در کنار رونی، بیشتر مشغول انجام وظایف هجومی در ترکیب بود.

این تغییر پست، به پوگبا کمک خواهد کرد تا نمایشی همانند دوران درخشش در یوونتوس داشته باشد. البته 27 پاس در نیمه اول و 20 پاس در نیمه دوم، گرچه آمار بدی محسوب نمی شود اما هنوز با توجه به انتظاراتی که از گرانترین بازیکن تاریخ فوتبال وجود دارد، کافی نیست.

البته تغییر پست پوگبا، می تواند تاثیر بدی در بازی وین رونی نیز داشته باشد. مورینیو بارها اصرار داشته نمی خواهد وظایف هجومی رونی کاسته شده و در پست شماره 8 بازی کند. با این تفاسیر، در نیمه دوم دیدار دیروز، سیستم دوباره به 1-3-2-4 تبدیل شد و پوگبا در کنار فلینی به انجام وظیفه پرداخت.

اما پوگبا، هنوز نتوانسته نمایش همان دیدار اول خود با لباس منچستر در برابر ساوتهمپتون را نیز ارائه کند. شکل پایین نشان می دهد که 17 پاس و البته میزان تاثیرگذاری و احتمال ساختن موقعیت در برابر ساوتهمپتون، به 10 پاس در مناطقی بی خطر در برابر واتفورد کاهش یافته است.

قدرت دریبلینگ بی اثر

پل اسکولز، ستاره سابق خط میانی شیاطین سرخ و البته کارشناس این روزهای فوتبال جزیره که به انتقادهای تند و تیز شهره است، در رابطه با عملکرد پوگبا در جریان شکست در برابر فاینورد در لیگ اروپا گفت: “پوگبا هر بار که پا به توپ می شود، تلاش می کند تا 4 یا 5 بازیکن را از پیش رو بردارد. این در حالیست که می تواند ساده تر نیز بازی کند. منچستریونایتد، به این دلیل خواهان حضور او در ترکیب او نبود و ما لیونل مسی را به خدمت نگرفته ایم که از او در هر صحنه چنین انتظاری داشته باشیم”.

حالا یا به دلیل تاثیرات صحبت های اسکولز یا به طور تصادفی، پوگبا در دیدار دیروز برابر واتفورد کمتر علاقه ای به نشان دادن تکنیک فردی و پا به توپ شدن داشت. در حالیکه این آمار برابر ساوتهمپتون به عدد 14 نیز رسیده بود.

همکاری موثر با زلاتان

اسکولز در این رابطه گفت: “بهتر است پوگبا با کاهش میزان پا به توپ شدن و افزایش همکاری با زلاتان، به فضاسازی در مواقع هجوم بپردازد”.

اشکال زیر، نشاندهنده آن است که هنوز پوگبا خیلی با زلاتان هماهنگ نشده است و دادن تنها 3 پاس در شکست دیروز، می تواند مهر تاییدی بر نظر اسکولز باشد. البته این عدد در دیدار اول برابر ساوتهمپتون به 10 رسید اما هنوز هم به نظر می رسد پوگبا باید به جای تملک توپ بعضا خطرساز، سعی بر افزایش همکاری با ستاره سوئدی نوک پیکان هجومی یونایتد داشته باشد.

زلاتان در بازی دیروز بسیار کم از سوی هافبک ها تغذیه شد و با دریافت 26 پاس که تنها 4 تای آن در یک سوم دفاعی حریف بود، کار سختی در موقعیت سازی داشت. با این تفاسیر، او موفق به نواختن 5 شوت به دروازه حریف در نیمه اول شد.

عدم هماهنگی با مروان فلینی

پل اسکولز، پیشنهاد حضور مایکل کریک در کنار پوگبا به جای مروان فلینی را به مورینیو داد. شاید این پیشنهاد، بتواند به کیفیت عملکرد پوگبا در میانه میدان کمک کند، اما باید در نظر داشت که فلینی دیروز عنوان بهترین بازیکن شیاطین سرخ در برابر واتفورد را از آن خود کرد.

مروان با دادن 65 پاس، 18 تا بیشتر از پوگبا که تنها 2 تای آن به مقصد نرسید، حضور فوق العاده ای در مرکز میدان داشت. فلینی با 16 توپربایی، که 7 بار بیش از نفر دوم حاضر در ترکیب تیمش بود، بی شک بهترین بازیکن شیاطین سرخ در جریان شکست برابر واتفورد لقب گرفت و شاید عدم استفاده از او به خاطر پیشرفت روند پوگبا، تصمیمی منطقی از سوی مورینیو نباشد.

 

ارسال دیدگاه

جدید ترین مطالب سایت