پر بازدید ترین مطالب
کد خبر : 22874 8 مهر 1395 ساعت [ 18:07 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

همه چالش های اقای خاص در اولدترافورد

سایت تیفوسی : چالش های اقای خاص در یونایتد که این روزها حسابی روی بورس و مانور رسانه ها هستند رو با هم مررو می کنیم :  ژوزه مورینیو سرمربی منچستر یونایتد فصل جدید را با چالش های فراوانی آغاز کرده است. چالش هایی که همچون سکه، دارای دو رو هستند. یک روی آن، ممکن […]

سایت تیفوسی : چالش های اقای خاص در یونایتد که این روزها حسابی روی بورس و مانور رسانه ها هستند رو با هم مررو می کنیم :

 ژوزه مورینیو سرمربی منچستر یونایتد فصل جدید را با چالش های فراوانی آغاز کرده است. چالش هایی که همچون سکه، دارای دو رو هستند. یک روی آن، ممکن است به بحران ختم شده و روی دیگر این است که این چالش ها می توانند نقش جاده ای هموار را ایفا کنند، جاده ای که به سوی موفقیت های پیشین شیاطین سرخ امتداد یابد. ذهن آقای خاص این روزها درگیر چه چالش هایی است؟- برگرفته از مجموعه ای از مقالات گرِگ جانسون در squawka

چالشی به بزرگی وین رونی

وین رونی این روزها وارد مرحله جدیدی از دوران فوتبال خویش می شود. ژوزه مورینیو سرمربی منچستر یونایتد در بازی های خاصی از او استفاده می کند. همگان دیدند که وقتی کاپیتان شیاطین سرخ در بازی مقابل لستر سیتی روی نیمکت نشست، چه جو عجیبی پیرامون این تصمیم مورینیو به وجود آمد. در آن بازی، زلاتان ابراهیموویچ مجدداً در نقش مهاجم مرکزی بازی کرد و مارکوس رشفورد به همراه جسی لینگارد در طرفین او قرار گرفتند. اما چیزی که نظر همه کارشناس ها را جلب کرد، سپردن نقش «یار شماره ۱۰» به خوان ماتا بود. این بازیکن خلاق اسپانیایی که توسط همین مورینیو از چلسی رانده شد، پس از روی کار آمدن آقای خاص در اولدترافورد، جای خود را تنگ می دید و تقریباً همه منابع معتبر، احتمال خروج او از این تیم را بسیار زیاد می دانستند اما آقای خاص که بی دلیل، نشده آقای خاص! او نه تنها ماتا را حفظ کرد، بلکه برای اولین بار طی دوران حضور این هافبک اسپانیایی در منچستر یونایتد از سال ۲۰۱۴ تاکنون، او را در پست دلخواهش یعنی «یار شماره ۱۰» به بازی گرفت.

خوان ماتا در بازی مقابل لستر به قدری در این پست خوب بود، که کیفیت تیمش را به شدت ارتقاء داد و حاصل این تصمیم، برتری ۴-۰ شاگردهای مورینیو در یک نیمه، مقابل لستر سیتی قهرمان بود. حضور ماتا در نقش «یار شماره ۱۰» را باید جدی بگیریم، چرا؟ چون این پُست، همان پُست مورد علاقه وین رونی است و در حقیقت، ماتا جانشین رونی شد و کاپیتان روی نیمکت نشست. به اعتقاد مورینیو، با حضور دو بازیکن جوان و نسبتاً سرعتی همچون لینگارد و رشفورد، حتماً باید مکمل آنها در مرکز زمین نیز یک بازیکن سرعتی تر از وین رونی باشد.

البته مورینیو همواره از رونی تمجید کرده و نقش کلیدی او را نه تنها در درون زمین بلکه در بیرون از زمین نیز با اهمیت می داند. اهمیت نمادین وین رونی برای باشگاه نیز قابل کتمان نیست زیرا رونی فقط ۳ گل تا رسیدن به رکورد گلزنی سر بابی چارلتون در منچستر یونایتد فاصله دارد. آقای خاص پس از شکست ۴-۱ لستر در اولدترافورد و طرح پرسشی درباره وجود اختلاف با کاپیتان تیمش، پاسخ داد:

کاپیتان من، کاپیتان من است چه در زمین باشد و چه در منزل! هیچ مشکلی با رونی وجود ندارد. ما پیروز شدیم بنابراین او خوشحال است!

چالش همیشگی آقای خاص؛ خوان ماتا

اما برگردیم به موضوع خوان ماتا، همان بازیکنی که دو سال پیش، مورینیو به طرزی تحقیر آمیز در ژانویه! از چلسی کنار گذاشت و او را یک بازیکن لوکس (البته با معنای منفی) نامید. مرد پرتغالی می گفت که از ماتا انتظار داشته که در کارهای تدافعی، نقش بیشتری را ایفا کند. دو سال بعد، این دو باز هم به یکدیگر رسیدند، این بار به ماتا یک نقش هجومی داده شد و این هافبک خوش فکر اسپانیایی، یک گل به لستر زد و یک پاس گل داد. در دوران حضور ماتا در اولدترافورد، او در ۳۷ گل تیمش نقش مستقیم داشته (گلزنی یا پاس گل) و فقط وین رونی طی این بازه زمانی توانسته بیشتر از ماتا در گل های تیمش تأثیرگذار باشد. (۴۳ گل یا پاس گل توسط رونی از ژانویه ۲۰۱۴)

گرِگ جانسون نویسنده squawka اعتقاد دارد که خوان ماتا در بازی هایی که تیم حریف یک تیم سازمان یافته، قوی و فیزیکی باشد، به حاشیه رانده شده و نمی تواند بر خلاف بازیسازهای مطرحی همچون مسوت اوزیل یا آنخل دی ماریا، با پاس های خویش، سرعت حرکت تیمش به سوی دروازه حریف را تغییر بدهد. ماتا از آن دسته بازیکن هایی است که آهسته ولی پیوسته عمل کرده، در اطراف محوطه جریمه حریف جولان می دهد و توپ را بده و بستان می کند. ماتا آن قدر پاسکاری می کند تا سرانجام با ایجاد فشار روی خط دفاعی حریف، فضای خالی را یافته و مقاومت مدافعان حریف را بشکند. شاید به همین دلیل باشد که او رغبت چندانی برای بازی در فضای خالی پشت مهاجمین منچستر یونایتد ندارد.

نقاطی از زمین که خوان ماتا بیشترین تعداد ضربات به توپ را زده است (منچستر یونایتد-لستر سیتی)

اگر چه لوئیس فان خال اغلب از او در پست بال راست استفاده می کرد، اما مورینیو در بازی مقابل لستر، هافبک سابق والنسیا را به میانه زمین آورد تا جای رونی را بگیرد. ماتا در اغلب دقایق بازی به دنبال یافتن فضایی مناسب بین مدافعان لستر بود تا زهر خود را بریزد. به زبان ساده تر، نقش اولیه ماتا در این بازی، تمام کنندگی و نقش ثانویه اش، بازیسازی و خلاقیت تاکتیکی بود. حضور ماتا در این پُست باعث شد که مهاجمین یونایتد، شناور تر و سیال تر از همیشه باشند. هم اکنون این بازیکن تکنیکی که برخی از منتقدین، وی را یکی از مشکلات عمده در فاز هجومی تیم فان خال می دانستند، با تصمیم مورینیو به پست اصلی اش بازگشته تا دوباره همان بازیساز تمام عیار باشد. اما پرسش بزرگ تر اینجاست؛ پس وین رونی کجاست؟!

ستاره ای فراموش شده؛ باز هم یک چالش اسپانیایی

در یکی دیگر از چالش های بزرگ مورینیو، باز هم پای یک اسپانیایی در میان است. آندر هررا که با مبلغی گزاف در دوران فان خال به یونایتد ملحق شد، هرگز آن انتظارات را برآورده نکرد اما با تصمیم مورینیو، در این تیم ماندگار گردید. آقای خاص در نخستین بازی دوستانه فصل مقابل ویگان، از هررا در پست هافبک تخریبی استفاده کرد و هرگاه این بازیکن اسپانیایی پا به توپ می شد، به شدت مورد تشویق مورینیو از کنار زمین صورت می گرفت. هررا یک بازیکن خلاق و جنگجوست که در دل هوادارهای یونایتد نیز جا باز کرده است. او تاکنون ۴ بار در ترکیب اصلی یونایتد در بازی های رسمی این فصل به میدان رفته که شامل فقط ۲ بازی در لیگ برتر می شود.

بازیکن اهل باسک در بازی اخیر مقابل لستر سیتی در ترکیب اصلی یاران مورینیو به میدان رفت. شاید پپ گواردیولا سرمربی منچستر سیتی به خوبی هم وطن خویش را بشناسد و بازی خوب ۴۵ دقیقه ای وی را مقابل سیتی در داربی اخیر شهر منچستر فراموش نکند. وی که در بازی مقابل لستر، کنار پل پوگبا بازی می کرد، ۶ قطع توپ و ۳ تکل داشت. هررا در صحنه گل دوم، با ارسال یک پاس بلند دقیق، مشارکت ویژه ای داشت و ۸۵ درصد پاس های بلند او در این بازی، صحیح بود، ضمن این که با دقت پاس ۸۸ درصدی، تأثیرگذاری بهتری را در مقایسه با عملکرد مروان فلینی در بازی های قبلی ارائه داد.

قطع توپ توسط آندر هررا (منچستر یونایتد-لستر سیتی)

 

پاس های آندر هررا (منچستر یونایتد-لستر سیتی)

هررا در مقایسه با فلینی، موقعیت های بهتری را با رویکرد تهاجمی تر برای بازیکن های یونایتد ایجاد می کرد و مورینیو از نمایش بازیساز توپ گیر تیمش در بازی مقابل لستر کاملاً راضی بود. یکی دیگر از چالش های مورینیو این است که زوج هررا در خط هافبک را چگونه انتخاب کند. هررا همچون پوگبا عادت دارند که با یک خط سه نفره در میانه زمین بازی کنند. هررا بازیکنی نیست که در فضاهای خالی قرار بگیرد. همچنین، نمی توان او را یک بازیکن صرفاً تکل زن و جنگنده یا صرفاً پاسور دانست و همین قابلیت های متفاوت، یک نقطه قوت برای او محسوب می شود. حالا دیگر بر خلاف دو فصل پیش، هررا فقط بازیکن محبوب هوادارهای یونایتد نیست، بلکه سرمربی شیاطین سرخ نیز به او علاقه داشته و آقای خاص بر خلاف فان خال، مدام از او انتقاد نمی کند. شاید چالش دیگر مورینیو، انتخاب بین هررا و فلینی باشد!

چالش ۱۰۵ میلیون یورویی؛ پوگبای تورین از راه رسیده؟

پل پوگبا گران قیمت ترین بازیکن دنیاست ولی عملکرد او در بازگشت به منچستر یونایتد یا به قول برخی از رسانه های انگلیسی، «پوگبک» با انتقادهای زیاد و بعضاً خرد کننده ای همراه بوده است. از قضا در اوج این فشارها، پوگبا توانست با ظاهر شدن در فضای مناسبی که از سوی حریف نه چندان آماده یعنی لستر سیتی در اختیار وی قرار گرفته بود، بهترین استفاده را کرده و یکی از معدود نمایش های خوبش با پیراهن یونایتد را ارائه بدهد. در غیاب رونی، نوبت این مرد فرانسوی بود که با مرد تعیین کننده یونایتد در میانه زمین باشد. پوگبا با پاس های نرم و سرنوشت ساز فاز تهاجمی تیمش را به خوبی راه انداخت.

ستاره گران قیمت سابق یوونتوس، نشان داد که اگر آزادی عمل بیشتری برای حضور در یک سوم زمین حریف داشته باشد، کمکی بزرگ برای امور تهاجمی یاران ژوزه مورینیو خواهد بود. مروان فلینی با بیشترین تعداد پاس طی شکست مقابل واتفورد، در بازی بعد، ۹۰ دقیقه روی نیمکت نشست و همین موضوع باعث شد که پوگبا آزادی عمل بیشتری را در میانه میدان به دست بیاورد. پوگبا نقطه کانونی تیمش به هنگام مالکیت توپ بود، او بیشترین تعداد پاس و خلق موقعیت در بازی مقابل لستر را به نام خویش ثبت کرد.

ایجاد فضای خالی پشت سر زلاتان باعث شد که هافبک های بازیساز یونایتد از جمله پوگبا و ماتا یک حرکت کاملاً شناور را در زمین داشته و جالب این که، هر دو نه تنها در این بازی گل زدند، بلکه پاس گل داده یا نقشی مهم در خلق موقعیت داشتند. چالش دیگر مورینیو، تعیین نقشی کلیدی تر و استفاده بهینه از پل پوگبا خواهد بود.

ارسال دیدگاه

جدید ترین مطالب سایت