خانه / اخبار فوتبال ایران / گفتگوی طولانی با سعید عزت اللهی
ezzatollahi rostov

گفتگوی طولانی با سعید عزت اللهی

هافبک لژیونر تیم ملی می‌گوید که اگر کی‌روش از او حمایت نمی‌کرد و اعتماد به نفس نمی‌داد، از نظر روحی به شدت افت می‌کرد.

سایت تیفوسی  به نقل از تسنیم، هافبک ۲۰ ساله تیم ملی اولین بازی‌ رسمی‌اش در لیگ قهرمانان اروپا را با لباس روستوف انجام داد. بازی مقابل بایرن مونیخ با برتری ۳ بر ۲ این تیم همراه بود که یکی از خاطره‌انگیزترین بازی‌های تاریخ روستوف شد. پیروزی مقابل یکی از بهترین تیم‌های تاریخ لیگ قهرمانان اروپا حالا برای عزت‌اللهی تبدیل به یک خاطره خوب شد.

سعید عزت‌اللهی در خصوص اولین بازی رسمی‌اش در لیگ قهرمانان اروپا مقابل بایرن مونیخ، وضعیتش در روستوف، احتمال حضور در فوتبال هلند، آینده‌ای که دارد، تیم ملی و… صحبت کرد.

* اولین بازی رسمی‌ات را در لیگ قهرمانان اروپا انجام دادی. آن هم مقابل بایرن مونیخ و در یک بازی تاریخی.

شکر خدا بازی خوبی انجام دادیم و توانستیم برنده باشیم و خاطره خوبی برای من شد. فکر می‌کنم این برد در تاریخ باشگاه روستوف و همچنان خود ما بازیکنان ثبت شد و به راحتی از یادمان نمی‌رود، چون اولین برد رسمی در لیگ قهرمانان هم  بود آن هم مقابل تیم بزرگی مانند بایرن مونیخ که قدرت برتر اروپاست. برد خوبی بود که برای رفتن به لیگ اروپا به آن نیاز داشتیم و امیدوارم این اتفاق رخ دهد. در طول این مدت تلاش کردم خواسته‌های مربیان را اجرا کنم و اگر فرصتی به من رسید، از آن استفاده کنم.

* با این حال تو فرصت بازی کردن مقابل اتلتیکومادرید را از دست دادی. در شرایطی که خیلی‌ها فکر می‌کردند می‌توانی مقابل تیم سابقت بازی کنی و انگیزه‌های زیادی هم برای این بازی داشتی. حسرت این بازی را نخوردی؟

آنطور که بگویید حسرت، نه حسرت نمی‌خورم. به این دلیل که سن زیادی ندارم که بخواهم حسرت چیزی را بخورم و این را می‌دانم که فرصت برای من زیاد است. شاید خدا دوباره این شانس را به من بدهد که بتوانم مقابل اتلتیکومادرید بازی کنم. دقیقاً مثل زمانی که من از اتلتیکومادرید جدا شدم و به روستوف آمدم، اما کسی فکر هم نمی‌کرد یک روز با روستوف به چمپیونز لیگ بیاییم و در چنین گروهی قرار بگیرم و حتی بخواهم به این زودی در این مسابقات بازی کنم. هیچکس از فردای خودش خبر ندارد. آن زمان که من به روستوف آمدم، خیلی‌ها انتقاد کردند که چرا به تیمی سطح پایین آمدم و هرچه خواستند گفتند، اما دیدید که انتخاب درست بود و به تیم خوبی آمده بودم. با این حال مقابل اتلتیکومادرید هم دوست داشتم بازی کنم، اما صلاحدید کادرفنی این بود که بازی نکنم بهتر است و من هم حسرت نمی‌خورم.

* حالا در رویارویی با اتلتیکومادرید توانستی با دوستان سابقت در این تیم دیدار کنی؟

چند بازیکن که هم‌تیمی خودم در جوانان بودند را دیدم و با هم خوش و بش کردیم. مدتی به تمرین تیم بزرگسالان رفتم و آنجا با چند بازیکن دیگر مانند تورس دوست شدم، اما به هر حال محیط بازی رسمی با اتلتیکومادرید طوری نبود که بخواهیم دیداری داشته باشیم. درگیر تیم خودمان بودیم و آنها هم درگیر تیم خودشان و فقط فرصت سلام و احوال پرسی کردیم. به نظرم مهم‌تر از این مسائل دیدار خوبی بود که ما مقابل اتلتیکو داشتیم و به نظرم هر دو تیم با کیفیت کار کردند. در بازی برگشت که سردار گل زد، ما تا دقایق پایانی صاحب امتیاز بودیم، اما گل دومی که خوردیم همه چیز را عوض کرد. با این حال نشان دادیم که تیم راحتی نیستیم. خوشبختانه در روستوف و با حضور در چنین رقابت‌های بزرگی و رویارویی با تیم‌های بزرگ تجربه کسب می‌کنم و سعی کردم از این بازی‌ها الگو برداری کنم. بازیکنان بزرگ را روبه‌روی خودم می‌بینم و حضور آنها باعث می‌شود از نزدیک تجربه آنها را ببینم.

* و از این مسائل که بگذریم، گلزنی‌های سردار مقابل اتلتیکومادرید و بایرن مونیخ حسابی به چشم آمد که بازیکنان ایرانی هم می‌توانند در لیگ قهرمانان بدرخشند. این مسئله به خود تو چقدر اعتماد به‌نفس داد که می‌شود در چنین میدان‌های بزرگی هم بزرگی کرد.

گلزنی‌های سردار خیلی برای تیم ما مفید بود و از سوی دیگر باعث شد تمام ملت ایران خوشحال شوند. به نظرم حس خوبی است که ما به عنوان آینده‌های فوتبال ایران اینجا و در مسابقات لیگ قهرمانان اروپا هستیم تا پرچمدار ایران باشیم و از اسم کشورمان دفاع کنیم. این حس خوب برای ما هم هست که سربلندی ایران را می‌بینیم. مردم هم در این مدت به ما لطف داشتند و از ما حمایت کردند که انگیزه مضاعفی به ما می‌دهند.

* با این حال شاید گلزنی‌های سردار آزمون باعث شد به بازی کردن تو مقابل بایرن مونیخ کمتر پرداخته شود. دقایق کمی بازی کرده بودی، اما ثانیه‌های پایانی حمله‌ای را برای روستوف طراحی کردی که اروخین موقعیت خوبی را مقابل دروازه به بیرون زد. فکر می‌کنی دیده نشده‌ای یا اینکه توانستی خودت را در همان دقایق کوتاه نشان بدهی؟

سردار مهاجم است و فرصت بیشتری برای گلزنی دارد که وقتی گل می‌زند بیشتر هم دیده می‌شود و من پست متفاوتی نسبت به او دارم. به هر حال هرکسی نفشی در تیم دارد و درست است من مهاجم نیستم، اما همیشه سعی دارم وقتی بازی می‌کنم، به اندازه‌ای که در یک بازی سهم دارم، خوب باشم و به موفقیت تیم کمک کنم. همانطور که همه تیم کمک می‌کنند. من چه در تیم ملی و چه در باشگاهی همیشه سعی کرده‌ام کار خودم را انجام بدهم و به تیمم کمک کنم. حالا اینکه کار من دیده می‌شود یا نه، موضوعی است که از نظر فنی کادرفنی به خوبی می‌بیند.

 * درست است که در لیگ قهرمانان کمتر بازی کردی، اما نقش تو در رسیدن روستوف به این رقابت‌ها کاملاً محسوس بود. شاید اگر گلزنی تو به اندرلخت نبود، روستوف اصلاً به این مرحله نمی‌رسید. قبول داری گلی که زدی در رسیدن روستوف به لیگ قهرمانان خیلی خوب و تأثیرگذار بود؟

خدا را شکر می‌کنم در اولین بازی اروپایی که برای روستوف انجام دادم، اولین گل اروپایی را هم زدم و آن گل حس خوبی بود که من هم به عنوان یک ایرانی باعث شدم مردم کشورم شاد شوند. گلزنی من به اندرلخت خوب بود، اما متأسفانه چند وقت پیش گل من را بین گل‌هایی که توسط ایرانی‌ها در تاریخ لیگ قهرمانان زده شده، نشان ندادند. در یکی از برنامه‌های نود که گل‌های بازیکنان ایرانی در تاریخ لیگ‌های اروپایی را نشان داد، گل‌های همه نشان داده شد، اما اسمی از من نیاوردند. کمی ناراحت شدم، اما شاید یادشان رفته و من به دل نگرفتم. چون می‌دانم که قصد و عمدی نبوده،‌ چون فردوسی‌پور همیشه به من لطف داشته و در آنالیزهایی هم که از بازی‌های من شده این مسئله را دیدم. به نظرم فقط فراموش کردند که گلم را نشان بدهند وگرنه دلیل دیگری هم نداشت. خودم فکر می‌کنم چون پُست من جایی نیست که زیاد در موقعیت گلزنی قرار بگیرم و کمتر گل می‌زنم، کمتر هم دیده می‌شوم. با این حال ناامید نمی‌شوم و همیشه سعی‌ام این است که به تیمم کمک کنم و مؤثر باشم. ان‌شاالله که اگر فرصتی به وجود آمد بازهم گلزنی کنم، به سطح اول برسم و بتوانم در بهترین شرایط باشم.

* با این حال تو هنوز جوان هستی و فرصت بازی کردن برای تو وجود دارد. در این فصل لیگ قهرمانان اروپا هم یک بازی با آیندهوون باقی مانده و امکان بازی کردن تو هست.

قطعا همینطور است. من ۲۰ ساله هستم و جوان و راه زیادی در پیش دارم. با کم بازی کردن در شرایط فعلی ناامید نمی‌شوم و سعی می‌کنم روز به روز پیشرفت کنم و پیشرفت باعث شود که از من استفاده کنند. برای بازی با بایرن مونیخ هم خیلی انگیزه داشتم که بازی کنم و این بازی یک خاطره خوب برای من شد. همین انگیزه باعث شد وقتی به زمین آمدم حرکت مثبتی هم انجام دادم و امیدوارم اگر در بازی بعدی بودم، بتوانم مؤثر عمل کنم.

* به اندازه‌ای با ذوق صحبت می‌کنی که قرارداد تو با روستوف پس از بازی با آیندهوون به اتمام می‌رسد و باید برای ادامه حضور در این تیم یا رفتن به تیم دیگری تصمیم بگیری. چرا اینقدر با انگیزه؟

من بازیکن حرفه‌ای هستم و تا زمانی که قرارداد دارم، باید برای تیمم با تمام انگیزه تمرین و بازی کنم. درست است که قراردادم با روستوف تمام می‌شود، اما رفتنم از این تیم قطعی نیست و باید بعد از بازی با آیندهوون در این خصوص صحبت کنیم تا برای تمدید قرارداد مذاکره کنیم.

* با این حال صحبت‌هایی به میان آمده که شاید به فوتبال هلند بروی. آیا احتمال جدایی‌ات از روستوف وجود دارد؟

مهم‌ترین مسئله‌ای که برای من وجود دارد، این است که بازی کنم و تجربه‌ام را افزایش دهم. فوتبال هلند سطح بالا است، همانطور که سطح فوتبال در روسیه بالاست. در حال حاضر که پیشنهادی از هلند نیست و فقط یکسری صحبت‌ها و رایزنی‌ها صورت گرفته، اما اولویت خودم ادامه حضور در روستوف و ماندن در فوتبال روسیه است. به هر حال با شرایط اینجا تا حدودی آشنا شده‌ام، اما اگر پیشنهاد خوبی برسد و بدانم می‌توانم بیشتر بازی کنم، استقبال خواهم کرد. من صددرصد دنبال پیشرفت هستم و جز این مسئله، به موضوع دیگری فکر نمی‌کنم. فوتبال هلند هم همیشه بهترین استعدادها را پرورش داده و جزو لیگ‌های معتبر اروپاست که اگر پیشنهاد جدی به من شود، استقبال می‌کنم تا بتوانم در سطح اول فوتبال اروپا به فوتبالم ادامه دهم. در حال حاضر که چیزی قطعی نیست و تمرکزم روی چند بازی باقی مانده با روستوف است.

* شاید حضور در فوتبال هلند به تو بیشتر کمک کند، همانطور که اکنون علیرضا جهانبخش توانسته به خوبی پله پله بالا برود و اکنون جایگاه خوبی در فوتبال این کشور دارد.

قطعا همینطور است و مهم‌ترین چیزی که برای خود من هم وجود دارد، پیشرفت کردن است. فکر می‌کنم برای پیشرفت باید در فوتبال اروپا بمانم و لیگ هلند یک لیگ معتبر است و دوست دارم اگر شرایط مهیا شود و تیمی باشد که باعث پیشرفتم شود، از آن استقبال می‌کنم. علیرضا نیز خیلی خوب پیشرفت کرده و امیدوارم هر چیزی پیش می‌آید، خیر باشد و از این بابت نگرانی ندارم.

 * در این مدت که تو در روستوف کمتر بازی کردی، شاید خیلی‌ها فکر کنند که عملکرد خوبی در تمرینات نداشتی، در حالی که در تیم ملی فیکس بودی و بیشتری بازی‌های ملی در سال ۲۰۱۶ را انجام دادی. این در حالی است که رقیب اصلی تو در روستوف نوبوآ بود که یکی از بهترین بازیکنان در بازی با بایرن مونیخ بود که یک پنالتی گرفت و یک گل از روی ضربه ایستگاهی زد. خودت درباره این مسائل بیشتر توضیح می‌دهی؟

قطعا همینطور است و بابت این مسائل باید از اعتمادی که کارلوس کی‌روش به من داشت، تشکر کنم. کی‌روش مثل پدر پشت من بود و در این مدت کمک کرد تا من به خودباوری برسم که حاصل آن این بود در تمام بازی‌های سال ۲۰۱۶ برای تیم ملی بازی کنم. اگر کی‌روش این کار را نمی‌کرد و به من اعتماد به نفس نمی‌داد، از نظر روحی به شدت افت می‌کردم، اما در این مدت کمک زیادی به من شد. در روستوف هم قطعاً فضا همینطور رقابتی است و بازیکنان دیگری که از من باتجربه‌تر و باسابقه‌تر هستند، بیشتر بازی می‌کنند.

در پست من یکی از بازیکنان کاپیتان تیم است و یکی دیگر نوبوآ کاپیتان تیم ملی اکوادور که در فوتبال روسیه قدیمی محسوب می‌شود و با شرایط کاملاً آشناست. او مورد علاقه قربان بردیف هم هست که در روبین‌کازان با هم کار می‌کردند. با این حال در روستوف به من فرصت رسیده و آقای بردیف خیلی به پیشرفت من کمک کرده است. فکر می‌کنم کم لطفی‌هایی از سوی برخی‌ها نسبت به من شد که گفتند سعید ضعیف است که بازی نمی‌کند، اما باتوجه به قانون فوتبال روسیه که باید پنج بازیکن داخلی حتماً در زمین حضور داشته باشند، باعث می‌شد هنگام تعویض‌ها نیز شانس کمتری به من برسد و این هم یک دلیل بسیار مهم بود.

* به هر حال عملکرد این فصل تو در روستوف هم بد نبوده و علاوه بر پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا در لیگ هم گلزنی کردی.

این مسئله را برخی می‌دانند و باز می‌خواهند شیطنت کنند، اما خوشبختانه مردم چشم دارند و خدا را شکر می‌کنم که مردم فوتبال را خوب می‌فهمند. اکنون خود باشگاه برای تمدید قرارداد خواسته مذاکره کنیم، اما نظر خودم این است بازی‌ها تمام شود و بعد در این خصوص وارد عمل شویم تا وضعیتم بهتر را متوجه شوم. این فصل دو گل برای روستوف زدم که باتوجه به پستی که دارم و دقایقی که بازی کردم، آمار خوبی داشتم.

*‌ در سال جاری میلادی تیم ملی بهترین تیم جهان و بهترین خط دفاعی شد. درباره این آمار هم صحبت می‌کنی؟

فکر می‌کنم این آمار خوب و فوق‌العاده‌ای است که در تاریخ فوتبال ایران هم ثبت می‌شود. این اتفاق با کمک و همدلی بوده و قطعاً همه تلاش می‌کنیم این رکورد را ادامه بدهیم و ماندگار کنیم.

* و در کنار این آمار خودت بازیکنی بودی که بین تمام بازیکنان تیم ملی بیشترین بازی را در سال ۲۰۱۶ انجام دادی و در تمام بازی‌ها ثابت بودی.

خدا را شکر می‌کنم که لطف خدا و اعتماد و حضور مرد بزرگی به نام کی‌روش باعث شد این کار را انجام دهم. هرکسی نمی‌توانست این کار را انجام دهد و فقط کی‌روش بود که دل بزرگی داشت و به من به عنوان بازیکن جوان اعتماد کرد. من هم تا جایی که توانستم و توان داشتم سعی کردم جواب اعتماد کی‌روش را بدهم.

* شانس صعودمان به جام جهانی را چطور می‌بینی؟

شانس صعود ما به جام جهانی قطعاً به عنوان تیم اول بسیار زیاد است. مهم‌تر از آن تلاشی است که باید انجام بدهیم و اگر تلاش نکنیم شانس هم به وجود نمی‌آید. اکنون برای صعود به جام جهانی شانس زیادی داریم و با تلاش می‌خواهیم به روند خوب‌مان ادامه بدهیم تا بتوانیم با قدرت به جام جهانی برویم.

درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *