پر بازدید ترین مطالب
کد خبر : 2936 17 فروردین 1394 ساعت [ 13:43 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

استارت قیچی‌ساز برای ثبت افتخار تاریخی کوهنوردی ایران

پرافتخارترین کوه‌نورد ایران خود را برای صعود به چهاردهمین و آخرین قله بالای ۸ هزار متر جهان آماده می‌کند.

تیفوسی:

استارت قیچی‌ساز برای ثبت افتخار تاریخی کوهنوردی ایران

 

96-10.JPG

 

پرافتخارترین کوه‌نورد ایران خود را برای صعود به چهاردهمین و آخرین قله بالای ۸ هزار متر جهان آماده می‌کند.

عظیم قیچی ساز در گفت‌گو با ایسنا،‌ با اشاره به برنامه‌ خود برای صعود به دو قله لوتسه و اورست اظهار کرد: اواخر هفته به نپال سفر می‌کنم و پس از آن برای صعود به قله‌های لوتسه و اورست آماده می‌شوم و امیدوارم این دو صعود بدون خطر و رخ دادن هیچ‌ حادثه‌ای انجام بپذیرد. مجموع زمانی که برای صعود به این دو قله نیاز دارم حدود دو ماه است و بهترین زمان برای این صعود ماه‌های اردیبهشت و خرداد است. پس از سفر به نپال و انجام مراحل آماده سازی و هم‌هوایی بلافاصله اقدام به صعود به این دوقله بدون اکسیژن می‌کنم. امیدوارم با این صعود بتوانم باز هم برای مردم ایران افتخار آفرین باشم.

پرافتخارترین کوه‌نورد ایران با اشاره به دشواری‌های این صعود گفت: بعد از صعود به لوتسه، مراحل ریکاوری را انجام می‌دهم و بعد از آن بلافاصله برای صعود به اورست آماده می‌شوم . در صورت موفقیت برای صعود به لوتسه این چهاردهمین قله مرتفع بالای ۸ هزار متر است که موفق به فتح آن می‌شوم.

قیچی‌ساز ادامه داد: در حال خاضر فقط ۳۱ نفر در تمام جهان موفق شدند به این قله‌ها صعود کنند و در این میان تنها ۱۴ نفر بدون اکسیژن این کار را انجام داده‌اند. اگر بتوانم در این صعود موفق شوم به عنوان پانزدهمین کوه‌نوردی شناخته می‌شوم که بدون اکسیژن این صعود را انجام داده‌ام.

او با اشاره به مدت زمان صعود دیگر کوه‌نوردان خاطر نشان کرد: کم‌ترین زمان صعود به قله‌های بالای ۸ هزار متر ۷ سال و ۲ ماه بود که در صورت موفق شدن در این صعود می‌توانم به رکورد زیر ۷ سال (۶ سال و ۱۰ ماه) دست پیدا کنم.

پرافتخارترین کوه‌نورد ایران در پاسخ به این سوال که چه توقعی از مسولان برای حمایت دارد،‌گفت: دوست ندارم شیرینی این صعودها را با تلخی گلایه‌ها از بین ببرم و ترجیح می دهم در این زمینه سکوت کنم.

به گزارش ایسنا، عظیم قیچی‌ساز از سال ۱۳۸۱ صعود‌های برون مرزی خود را آغاز کرد. وی به عنوان پرافتخارترین کوه‌نورد ایران تا کنون ۱۳ قله بالای ۸ هزار متر جهان زیر را فتح کرده و امسال در صدد صعود به آخرین قله بالای ۸ هزار متر است.

وی تا کنون موفق به فتح قله‌های اورست (۸۸۴۸ متر) – هیمالیا نپال، برودپیک (۸۰۵۱ متر) – کاراکروم پاکستان، دائولاگیری (۸۱۶۷ متر) – هیمالیا نپال، نانگاپاربات (۸۱۲۶ متر) – کاراکروم پاکستان، کانچن جونگا (۸۵۸۶ متر) – هیمالیا نپال، گاشربروم ۲ (۸۰۳۴ متر) – کاراکروم پاکستان، گاشربروم ۱ (۸۰۸۰ متر) – کاراکروم پاکستان، آناپورنا ۱ (۸۰۹۱ متر) – هیمالیا نپال، کی ۲ (۸۶۱۱ متر) – کاراکروم پاکستان، ۱۳۹۱- ماناسلو (۸۱۶۳ متر)- هیمالیا نپال، ماکالو (۸۴۶۳ متر) – هیمالیا نپال، چوایو (۸۲۰۱ متر) – تبت چین، شیشاپانگما (۸۰۲۷ متر) – تبت چین شده است.

ارسال دیدگاه

جدید ترین مطالب سایت