کد خبر : 5672 28 خرداد 1394 ساعت [ 10:22 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

واگذاری استقلال و پرسپولیس از طریق مزایده از دستورکار خارج شد

وزیر اقتصاد از رشد مثبت ۳ واحد درصد اقتصاد کشور در سال ۹۳ خبر داد و گفت: واگذاری استقلال و پرسپولیس از طریق مزایده از دستورکار خارج شد.

واگذاری استقلال و پرسپولیس از طریق مزایده از دستورکار خارج شد

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران از رشد مثبت اقتصادی کشور در سال ۹۳ خبر داد و گفت: امروز در جلسه هیئت دولت بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور را ۳ واحد درصد اعلام کرد.

وی افزود: این رشد مثبت برای چهارمین فصل متوالی است که اعلام می‌شود و این در حالی است که در ۸ فصل متوالی کشور از رشد منفی برخوردار بود، هر چند این رشد ۳ درصد ایده‌ال ما نیست، لذا یک دستاورد خوبی است که پس از یک دوره متوالی طولانی برای چهارمین سال پیاپی رشد مثبت اقتصادی داریم.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی درباره وام‌های مسکن و وام کالاهای خرد، گفت: مصوبه شورای پول و اعتبار جدیدا ابلاغ شده و بانک‌ها در حال برنامه‌ریزی برای اجرای این مصوبه هستند و ما هم بر اجرای این مصوبه تاکید داریم، زیرا این طرح در خروج از رکود بسیار تاثیرگذار است. ما می‌خواهیم تقاضاهای موثری در این حوزه‌ها شکل بگیرد.

طیب‌نیا درباره ایجاد پلیس اقتصادی در کشور گفت: هنوز به جمع‌بندی روشنی نرسیده‌ام، اما تشکیل یک شاخه تخصصی از پلیس برای پیگیری مسائل اقتصادی مورد تایید است، اما درباره ساختار سازمانی آن در حال بررسی هستیم.

وی درباره تخلف بانک‌ها در زمینه نرخ سود بانکی، اظهار داشت: بانک‌های دولتی و آن بانک‌هایی که تحت نظارت بانک مرکزی هستند مورد رسیدگی بوده و ما خبری از انحراف سیستماتیک از مصوبه دولت در این بانک‌ها نداریم. موردی هم اگر بوده بانک مرکزی به آن رسیدگی کرده و به هیئت انتظامی بانک‌ها ارجاع داده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: ما با متخلفان بانکی در این حوزه برخورد قاطع می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دولت به دنبال ارتقای سطح بازار سرمایه در تامین مالی است، تصریح کرد: ما دنبال اصلاح بازارهای مالی هستیم و اصلاح ساختاری در این زمینه از برنامه‌های دولت است.

وزیر اقتصاد درباره واگذاری دو باشگاه فوتبال پرسپولیس و استقلال، خاطرنشان کرد: قانون بودجه سال ۹۳ ما را مکلف کرده که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را از طریق مزایده به فروش برسانیم. در این زمینه ۴ مزایده انجام شده که به نتیجه نرسیده‌اند. به هر حال وضعیت این دو باشگاه برای ما مهم بوده و هدف‌مان مدیریت بهتر و کارآمد این دو باشگاه است که در این مزایده‌ها ما به این هدف نرسیدیم و واگذاری را انجام ندادیم.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس هم در این زمینه طرحی را مطرح کردند، اظهار داشت: ما منتظر هستیم ببینیم نتیجه تلاش‌های مجلس چه می‌شود تا متناسب با آن عمل کنیم. به هر حال واگذاری این دوباشگاه از طریق مزایده از دستور کار خارج شده است.

طیب‌نیا در بخش دیگری ازسخنانش درباره فرار مالیاتی در کشور، گفت: فرار مالیاتی در کشور زیاد است، اما نباید نهاد خاصی را مسئول آن بدانیم. ما هم فرار مالیاتی داریم و هم اجتناب مالیاتی که این دو مفهوم با هم متفاوتند. برای جلوگیری از فرار مالیاتی طرح بزرگی در وزارت اقتصاد در حال اجراست. در چارچوب این طرح اصلاحات نهادی و روشی اعمال می‌شود.

وی افزود: سیستم الکترونیکی فعال شده و تمام عملیات تشخیص و وصول مالیات در قالب نرم‌افزار یکپارچه و الکترونیکی انجام می‌شود و سامانه اطلاعات اقتصادی مودیان ایجاد شده و تمام اطلاعات آنها در این سامانه متمرکز می‌شود.

وزیر اقتصاد درباره مالیات پزشکان، گفت: پزشکان معتقدند که مالیات آنها براساس قوانین تنظیم شود. ما جلساتی را با نظام پزشکی و وزیر بهداشت داشته‌ایم و به دنبال اخذ مالیات پزشکان همانند سایر صنوف هستیم.

طیب‌نیا در پایان درباره صندوق فروش، گفت: وزارت صنعت مکلف شده استفاده از ماشین فروش را عملیاتی کند، اما چون در این قانون ضمانت اجرایی کافی دیده نشده، اجرای این قانون توفیق کافی نداشته، پس ما لایحه جدیدی را تهیه کرده و به هیئت وزیران تقدیم کردیم و سعی شده ساختاری را پیش‌بینی کنیم که در آن همه واحدهای فروش به ماشین‌فروش مجهز شوند.

ارسال دیدگاه

جدید ترین مطالب سایت