پر بازدید ترین مطالب
کد خبر : 5813 31 خرداد 1394 ساعت [ 9:42 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

سعید عزت‌اللهی : از چند باشگاه اروپایی پیشنهاد دارم

هافبک دفاعی جوان تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید که از چند تیم باشگاهی اروپا پیشنهاد دارد و تکلیفش تا هفته آینده مشخص خواهد شد.

سعید عزت‌اللهی : از چند باشگاه اروپایی پیشنهاد دارم

سعید عزت‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در ارتباط با اتمام قراردادش با تیم فوتبال C اتلتیکومادرید، تیم باشگاهی‌اش در فصل آتی، حضورش در فوتبال اروپا، دعوتش به اردوی تیم ملی و حضور در لیست نهایی و نیز همراهی تیم ملی در دو دیدار مقابل تیم‌های ازبکستان و ترکمنستان، صحبت کرد که در ادامه آن را می‌خوانید.

* پس از بازگشت از اسپانیا و حضور در اردوی تیم ملی به منظور دو دیدار مقابل تیم‌های ازبکستان و ترکمنستان، برنامه‌ی پیش رویت چگونه است؟

مسابقه‌های باشگاهی‌مان در اسپانیا به پایان رسید و پس از آن بلافاصله به ایران بازگشتم تا در اردوی تیم ملی حاضر شوم. پس از آن نیز با توجه به اینکه در لیست نهایی تیم ملی قرار داشتم، به منظور حضور در دیدار دوستانه مقابل ازبکستان و نیز دیدار مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مقابل ترکمنستان، کار خود را با تیم ملی ادامه دادم. در حال حاضر نیز به مدت ۱۰ روز به طور کامل در استراحت به سر خواهم برد و پس از آن تمرین‌هایم را به صورت اختصاصی پیگیری خواهم کرد تا از فرصت یک ماهه پیش رو به بهترین نحو استفاده کنم.

* صحبت‌های متفاوتی در رابطه با رده سنی که فصل گذشته در آن برای تیم اتلتیکومادرید بازی می‌کردید، مطرح شد. به طور مشخص در کدام تیم باشگاهی اتلتیکومادرید در فصل گذشته پا به توپ شدید؟

اتلتیکومادرید پس از تیم جوانان، دیگر در رده امید تیمی ندارد. پس از تیم جوانان، تیم باشگاهی آن‌ها به سه تیم A ، B و C تقسیم می‌شود که همه آن‌ها تیم‌های بزرگسالان هستند و شرایط سنی ندارند. تیم A در لالیگا یا همان لیگ دسته اول اسپانیا، تیم B در لیگ دسته دوم و تیم C در لیگ دسته سوم قرار دارند. من ابتدا به تیم جوانان اتلتیکو مادرید رفتم. پس از نیم فصل حضور در این تیم به دلیل عملکرد مثبت به تیم C منتقل شدم. قرار بود در فصل آینده به تیم B اتلتیکومادرید بروم که با توجه به سقوط این تیم به لیگ دسته سوم، ادامه همکاری‌ام با این تیم در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. تیم B و C به طور همزمان در لیگ دسته سوم قرار گرفته‌اند و احتمالا تیم C منحل خواهد شد.

* درباره شرایطت در فصل آینده توضیح بده و اینکه چه پیشنهاداتی از سایر تیم‌ها داری و اینکه تکلیفت چه زمانی مشخص خواهد شد.

پیشنهاداتی از تیم‌های اروپایی دارم و در حال مذاکره با آن‌ها هستم. مشورت‌هایی را نیز با کی‌روش انجام داده‌ام و در حال تصمیم‌گیری هستیم و امیدوارم هرچه سریع‌تر تکلیف تیم باشگاهی‌ام در فصل آینده مشخص شود.

مطمئنا اولین اولویتم حضورم در فوتبال اسپانیا و ادامه حضور در لیگ‌های این کشور است. هرچند از برخی کشورهای اروپایی دیگر هم پیشنهاد دارم. به احتمال بسیار زیاد تا هفته آینده تکلیف تیم باشگاهی‌ام مشخص خواهد شد.

* به حضور در باشگاه‌های عربی فکر نمی‌کنی؟

نه، در حال حاضر به هیچ وجه به کشورهای عربی و حضور در تیم‌های حوزه خلیج فارس فکر نمی‌کنم و اولویتم حضور در فوتبال اروپاست.

* سختی حضور در فوتبال اروپا به پیشرفتش می‌ارزد و آیا از این انتخاب راضی هستی؟

بله قطعا همین گونه است هرچند سختی‌هایی در فوتبال اروپا وجود دارد اما در کنار آن به دلیل امکانات بالا و شرایط مناسب با پیشرفت سریع‌تر برای فوتبالیست همراه است. من توانستم با این انتخاب به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شوم. آرزوی هر بازیکنی حضور در فوتبال اروپاست و من به دنبال این هدف بوده‌ام.

* به نظر تو حضور در فوتبال اروپا تا چه میزان به انتخاب بازیکنان در تیم ملی کمک می‌کند و اینکه کی‌روش نشان داده به بازیکنانی که در فوتبال اروپا و لیگ‌های خارجی بازی می‌کنند نگاه ویژه‌تری دارد؟

خیر، این گونه نیست. در همین اردویی که برپا شد، بسیاری از جوانان لیگ برتر فوتبال ایران حضور داشتند و حتی در بازی مقابل ازبکستان و ترکمنستان هم به میدان رفتند و از شانس بالایی برخوردار بودند. بازیکنان لیگ نیز در کنار بازیکنانی که در خارج از کشور بازی می‌کنند قرار گرفته‌اند و به آن‌ها نگاه ویژه‌ای شد. زمانی که فوتبالیست به زمین بازی پا می‌گذارد دیگر نگاه نمی‌کنند که او در کدام تیم است. بلکه کیفیت فوتبال او تعیین کننده همه مسائل است. بازیکنان باید با توجه به توانایی که دارند هرآنچه که مربی از آن‌ها می‌خواهد به معرض نمایش بگذارند. مطمئن باشید بازیکنی که توانایی داشته باشد هرگز مربی او را نادیده نمی‌گیرد و حق او را در نظر خواهد گرفت. حال چه می‌خواهد این بازیکن در اروپا بازی کند و چه در تیم شهرش. این گونه مسائل تاثیری ندارد اما کی‌روش به دلیل اینکه در فوتبال اروپا حضور داشته می‌داند بار فنی موجود در فوتبال اروپا به دلیل امکانات بسیار بالای آن شرایط ویژه‌ای دارد و همین موضوع سبب می‌شود که رشد بازیکن تسریع شود و پیشرفت او بهتر باشد. بازیکنانی که به فوتبال اروپا می‌روند به دلیل امکانات بالا، سریع‌تر می‌توانند رشد کنند اما باید بدانیم که به هیچ وجه بازیکنان حاضر در فوتبال ایران دست کمی از فوتبالیست‌های اروپایی ندارند و به هیچ وجه استعداد آن‌ها کمتر از آن‌ها نیست بلکه تنها امکانات است که موجب تمایزها شده است.

* در ارتباط با دیدار مقابل ازبکستان و ترکمنستان نیز توضیح می‌دهی؟ اینکه تیم ملی در بازی مقابل ازبکستان تیم ملی نمایش قابل قبولی را از خود نشان داد و با پیروزی یک بر صفر در تاشکند حریف خود را مغلوب کرد در حالی که در دیدار مقابل ترکمنستان که از رنکینگ بسیار پایین‌تری در فیفا برخوردار است به نتیجه‌ای بهتر از تساوی دست نیافت.

بازی با ازبکستان شرایط ویژه‌ای داشت آن‌ها از تیم‌های قدرتمند فوتبال آسیا هستند. بازی در زمین آن‌ها برگزار می‌شد و ازبک‌ها می‌خواستند انتقام شکستی را که در مقابل فوتبال ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی دوره قبل خورده بودند بگیرند. آن‌ها با ترکیب اصلی خودشان به میدان آمده بودند و خدا را شکر که بازیکنان ایران با تمام توان، مزد زحمات‌شان را گرفتند و توانستند پیروز شوند.

درباره بازی با ترکمنستان باید بگویم که هیچ تیمی دیگر نباید ساده گرفته شود. اینکه تیم‌ها از بازیکنان سرشناس برخوردار نیستند نباید ملاک قرار گیرد. آنها از انگیزه بسیار بالایی در مقابل تیم اول آسیا برخوردار بودند و ورزشگاه از ساعت ۱۶ کاملا پر شده بود.

* گویا کارشکنی‌هایی نیز از طریق آن‌ها انجام شده بود تا بازی از عشق‌آباد به داش‌آغوز منتقل شود.

به هر حال نباید از کشوری چون ترکمنستان از نظر فوتبالی بیش از این انتظار داشت اما نه بازیکنان و نه کادر فنی از میزبانی آن‌ها ناراضی نبودند. مردم‌شان بسیار مهربان بودند و هتل بسیار خوبی را نیز در اختیار تیم ملی قرار داده بودند. تنها می‌ماند مسئله زمین. شاید بسیاری از زمین‌های فوتبال در داخل ایران نیز از کیفیت بالایی برخوردار نباشند و مساعد نباشند. آن‌ها تمام توان‌شان را گذاشته بودند تا کیفیت زمین را به بهترین شکل افزایش دهند. حتی شب قبل از بازی تا صبح در حال ترمیم چمن ورزشگاه بودند. گویا درباره انتقال زمین بازی از عشق‌آباد به داش‌آغوز نیز در کنفرانس مطبوعاتی عنوان کرده بودند برای بازی‌های داخل سالن ۲۰۱۷ تمامی ورزشگاه‌های موجود در عشق‌آباد در حال ترمیم است و به همین دلیل بازی به داش‌آغوز منتقل شده بود. ما کارشکنی ندیدیم و تنها شرایط زمین بود که این موضوع دلیل قانع‌کننده‌ای نیست. اگر ما آن بازی را می‌بردیم همه چیز خوب می‌شد؟

* نظرت‌ درباره جوان‌گرایی ایجاد شده در تیم ملی به منظور حضور قدرتمند در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امارات چیست؟

کی‌روش مربی کوچکی نیست که به آینده نگاه نکند. مطمئنا کارهایی که انجام داده است با برنامه‌ریزی و آینده‌نگری بوده است و اینکه مطمئن باشید استارت جوان‌گرایی در تیم ملی مقابل گوام خواهد خورد چرا که در این بازی، بازیکنانی به میدان می‌روند که حداقل دو بازی ملی در کارنامه دارند و قطعا در بازی سوم بهتر از دو بازی قبلی‌شان عمل می‌کنند. ما در بازی مقابل ازبکستان هم خیلی خوب عمل کردیم در حالی که در بازی مقابل ترکمنستان شانس‌های زیادی برای گلزنی داشتیم. یک روز توپ‌هایمان به گل تبدیل می‌شود و یک روز این گونه نیست. فوتبال همیشه همین گونه بوده است.

* تا پیش از این منتقدان به بالا بودن میانگین سنی بازیکنان در تیم ملی فوتبال ایران انتقاد می‌کردند اما می‌بینیم که باز هم علی‌رغم جوان‌گرایی در تیم ملی انتقادی نسبت به نتیجه کسب شده مقابل ترکمنستان به تیم ملی می‌شود.

کسی که فوتبالی باشد مطمئنا این گونه از هیچ تیمی انتقاد نمی‌کند. اگر کسی با کادر فنی تیم ملی یا فدراسیون مشکلی دارد نباید چنین حرف‌هایی را مطرح کند چرا که وجهه فوتبالی‌اش زیر سوال می‌رود. کسی که حتی روی سکوها می‌نشیند به خوبی می‌داند شرایط تیمی که بازیکنانش اولین یا دومین بازی ملی‌شان را انجام می‌دهند با تیمی که بازیکنانش ۱۰۰ بازی ملی انجام داده‌اند یکسان نیست. دوستان هستند که کم‌لطفی می‌کنند و با چنین صحبت‌هایی چهره خود را در فوتبال ایران خدشه‌دار می‌کنند. مطمئنا کسانی که فوتبال را می‌فهمند همه این مسائل را می‌فهمند.

انتهای پیام

ارسال دیدگاه

جدید ترین مطالب سایت