پر بازدید ترین مطالب
کد خبر : 9082 18 شهریور 1394 ساعت [ 20:31 ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

ایوانکوویچ: پرسپولیسی می‌خواهم که دیگران مثل آن بازی نکنند

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ۱۵ سال است برای سرمربیگری تیم ملی کرواسی کاندید هستم، آنها هر گاه دچار مشکل می‌شوند اسم من به عنوان حلال مشکلات مطرح می‌شود.

ایوانکوویچ: پرسپولیسی می‌خواهم که دیگران مثل آن بازی نکنند

تیفوسی : سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ۱۵ سال است برای سرمربیگری تیم ملی کرواسی کاندید هستم، آنها هر گاه دچار مشکل می‌شوند اسم من به عنوان حلال مشکلات مطرح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، «برانکو ایوانکوویچ» در گفتگو با سایت باشگاه پرسپولیس به سوالات پاسخ داد که مشروح این گفتگو در زیر می‌آید:

* در گفتگویی با رسانه‌ها درباره خبر حضور در تیم ملی کرواسی توضیح دادید، اما هواداران پرسپولیس همچنان در تماس‌های خود با باشگاه ابراز نگرانی می‌کنند؟

– کاندیدا بودن من برای حضور در تیم ملی کرواسی به این دوره بر نمی‌گردد. من ۱۵ سال است که کاندید سرمربیگری در تیم ملی کرواسی هستم اما در تمام این مدت یکسری مسائل با هم جور نشدند که این اتفاق روی دهد.

* پس نسبت به این مساله بی‌میل نیستید؟

– اوج موفقیت یک مربی به سرمربیگری در تیم ملی کشورش می‌رسد. در تمام این سال‌ها هر گاه تیم ملی کرواسی وارد بحران شد، بلافاصله اسم من به عنوان حلال مشکلات مطرح می‌شود. من انکار نمی‌کنم که دو سال قبل هم از سوی «شوگر» صحبت‌هایی با من شد ولی این موضوع برای دو سال قبل بود.

* ولی خبرها حکایت از آن داشت که تماس‌هایی با شما گرفته شده است؟

– به حرف‌های اینگونه نمی‌توان پرداخت. در این مقطع نه کسی زنگ زده، نه کسی دعوت کرده و نه کسی نظر من را در این مورد خواسته است.

* گفتید در مقاطع قبلی، مجموع شرایط را برای حضور در تیم ملی مناسب ندیدید، چنانچه الان چنین پیشنهادی ارائه شود، شرایط را فراهم می‌دانید؟

– این سوال نسبی و درباره موضوعی نامشخص است و نمی‌توانم به آن جواب بدهم. باید بپذیرید که تصمیم در این باره اصلا ساده نیست. پس نمی‌توان با توجه به اما و اگرها درباره آن صحبت کرد. قبل از همه اینها نیز باید به وظیفه مشخصی اشاره کنم که نسبت به پرسپولیس دارم.

* پس شفاف‌تر سوال می‌کنیم. گفته می‌شود در کرواسی مشکلات حاشیه‌ای بعضا شدیدتر از فوتبال ایران وجود دارد و باندها و گروه‌های تاثیرگذاری که وجودشان باعث امتناع شما از حضور در تیم ملی کرواسی شده است.

– طبیعی است که در هر کشوری بویژه حول و حوش تیم ملی آن مسائل و حاشیه‌های گوناگونی وجود دارد. این مشکل در تمام تیم‌های ملی دنیا وجود دارد و در کرواسی هم مشکلات خاصی بوده و هست. من مثل دیگران با بعضی مسائل نمی‌توانم کنار بیایم. هر فردی برای خود اصول و قوانینی دارد. من با بعضی افراد که در فوتبال کرواسی قدرتمند هستند در یک مسیر نیستم به خاطر همین، راه خودم را می‌روم و وارد بعضی مسیرها نمی‌شوم.

* از این بحث خارج می‌شویم. راز محبوبیت خود را نزد هواداران پرسپولیس چه عاملی می‌دانید. از بازی‌های خوب تیم که بگذریم. نتایجی که گرفته شد کافی بود تا هر مربی وارد برزخ شود؟

– من نمی توانم در مورد این مساله نظر بدهم. فکر می‌کنم هواداران کار ما را شناختند. آنها کار با علاقه و شوق ما را تشخیص دادند. شاید دلیلش این است که محترمانه و صادقیانه کار کردن ما را پذیرفتند و برای این مساله ارزش قائل هستند. آنچه می‌توانم با قاطعیت درباره آن صحبت کنم این است که قطعا در کنار این هواداران می‌توانیم بیشتر از اینها رشد کنیم.

* خروج از بحرانی که داشتید سخت‌تر بود یا ادامه روند نتیجه‌گیری؟

– در هر مرحله چالش‌های خاص خود را دارید. ما به خاطر بازی که بازیکنان ما انجام می‌دادند، به خاطر کار صادقانه‌ای که از آنها می‌دیدیم مطمئن بودیم از بحران نتیجه خارج می‌شویم. به خاطر تلاش و انرژی که بچه‌ها به خرج می‌دادند تردید نداشتیم. هواداران هم می‌دانستند در شروع کار با چه مشکلاتی روبرو بودیم. آنها به ما و تیم اعتماد به نفس دادند و ما به تیم اعتقاد داشتیم. می‌دیدیم که پرسپولیس در بهترین مسیر برای رسیدن به خواسته‌ها قرار دارد. فقط باید نتیجه می‌گرفتیم و حالا برای رسیدن به قهرمانی همزمان در جام حذفی و لیگ برتر تلاش می‌کنیم.

* سیستم ۱_۳_۲_۴ با شما و بلاژویچ به ایران آمد و در زمان سرمربیگری شما در تیم ملی به اوج خود رسید ولی حالا که در اینجا همه به آن روی آورده‌اند، پرچمدار کنار گذاشتن آن و استفاده از دو مهاجم شده‌اید، با مشکلات و جوان‌هایی که در شروع کار داشتید، ریسک بیش از حد نبود؟ البته شجاعت شما را هم در پافشاری روی این ایده تحسین می‌کنیم.

– شما خیلی خوب تشخیص دادید که چه اتفاقی در حال روی دادن است. من جزو اولین نفراتی بودم که سیستم ۱-۳-۲-۴ را اجرا کردم. بعد در ایران چه در انتخابی جام جهانی و چه در قهرمانی آسیا آن را اجرا کردیم. ۱۰ سال پیش تقریبا ۸۰ درصد تیم‌ها با این روش بازی می‌کردند.

حالا سیستم جدیدی که داریم، روشی است که با توجه به بازیکنان تحت اختیار و فرهنگ فوتبال پرسپولیس ترتیب دادیم. ملاک ما توانایی بازیکنانی است که در اختیار داریم. دلیل دیگر این بود که می‌خواستیم به شکلی متفاوت از سال‌های اخیر پرسپولیس و سایر تیم‌ها بازی کنیم. تیم دیگری نباید مثل پرسپولیس بازی کند. فرهنگ فوتبال پرسپولیس را هم به عنوان تیمی که هجومی بوده درک کردیم و کاملا آگاهانه و نه فقط برای متفاوت بودن به این ریسک دست زدیم. می‌خواستیم و می‌خواهیم یک کیفیت مضاعف را ارائه کنیم.

* البته تفاوت بازی پرسپولیس به قدری نمایان است که دیدن آن سخت نیست؟

– ولی تشخیص شما خیلی خوب بود و باید فوتبال را شناخت که اینطور به آن نگاه کرد.

* هر مربی دوست دارد حداقل یک ژنرال و فرمانده در مرکز زمین داشته باشد، منتقدان می‌گویند، برانکو چنین مهره‌ای ندارد.

– ما در ابتدای فصل مشکل داشتیم. بچه‌ها باید با نفرات جدید و روش جدید آشنا می‌شدند ولی الان تیم داریم. می‌توانیم کار تیمی انجام بدهیم. ایده آل این است که در هر خط یک لیدر داشته باشید. الان ما سوشا را داریم که شخصیت مثبت و پرانرژی برای رهبری خط دفاع دارد. وقتی او درون دروازه است، خط دفاع اعتماد به نفس بالایی دارد. در دفاع بازیکنی مثل بنگر را داریم که بازیکن خیلی خوبی برای بازی تیمی است. او هم شخصیت مثبتی دارد و طوری کار می‌کند که گویی تازه به فوتبال آمده و انگیزه بالایی دارد.

کاپیتان هادی را داریم که در لحظات سخت، سرنوشت ساز است. دو شیر جوان به نام‌های امید عالیشاه و مهدی طارمی در حال رشد برای لیدر شدن در تیم هستند. آنها حالا حالاها برای پیشرفت فضا دارند. ما اینجا یک گروه بازیکن جوان، کاربلد و با پتانسیل بالا داریم.

* با اینهمه تغییرات، فصل که شروع شد دیدیم شکل بازی پرسپولیس خاص است. هر دو مدافع کناری همزمان محکوم به نفوذ بودند، این مساله غیر عادی به نظر می‌رسید.

– حق با شما است. این را خوب متوجه شدید ما می‌خواهیم یک تیم با وجهه تهاجمی را به نمایش بگذاریم. قطعا دوره گذر به زمان نیاز دارد. مشکلات مختلفی هم داشتیم. ما در جناحین دفاع، رامین رضائیان و بابک حاتمی را داریم. مشکلات هم زیاد بود. اومانا یک روز قبل از مسابقات آمد. ماریچ بازیکن جدید بود. رضائیان هم جدید بود. بنگر و حاتمی تنها نفراتی بودند که از روز اول تمرینات از خط دفاع با ما بودند. بابک هم در پست طبیعی خودش بازی نمی‌کند، هر چند در چپ عالی کار کرده است. در کنار اینها بازیکنان محروم داشتیم. تا این نفرات هماهنگ شوند، زمان لازم بود. متاسفانه این بدشانسی را هم داشتیم که حمله چندانی نمی‌شد ولی هر چه می‌شد هم درون دروازه می‌رفت.

* به دلایل و مشکلات گوناگون تاکنون در پنج بازی، پنج ترکیب دفاع به میدان رفته است، الان ترکیب اصلی را پیدا کرده‌اید؟

– همانطور که گفتم بازیکنان دیر رسیدند. رضائیان و ماریچ جدید آمده بودند. حیدریه و کامیابی‌نیا هم همینطور. حیدریه و ماریچ حالا مصدوم هستند. نوراللهی هم مصدوم بود و تازه رسیده است. سوشا مکانی هم سه هفته محروم بود. بعضی بازیکنان قبلی تیم مثل طارمی هم دیر به ما ملحق شدند. مایکل هم چنین شرایطی داشت. بنگر هم یک بازی محروم شد و خلاصه هر مشکلی که وجود داشت برای ما پیش آمد اما حالا بعد از همه اینها، می‌گویم؛ بله به ترکیب اصلی و قطعی خودمان رسیده‌ایم.

ارسال دیدگاه

جدید ترین مطالب سایت