خانه / اخبار سایر ورزش ها / تیم ملی کشتی آزاد نائب قهرمان بازی های قهرمانی جهان شد
تیم ملی کشتی آزاد ایران در شرایطی مسابقات قهرمانی جهان را با عنوان دومی به پایان برد که برای دومین دوره متوالی در رسیدن به مدال طلا ناکام ماند. شاید توجیه مسئولان فدراسیون کشتی جوان بودن تیم ملی باشد!http://media.mehrnews.com/d/2015/09/11/3/1828528.jpg

تیم ملی کشتی آزاد نائب قهرمان بازی های قهرمانی جهان شد

تیم ملی کشتی آزاد نائب قهرمان بازی های قهرمانی جهان شد

تیم ملی کشتی آزاد ایران در شرایطی مسابقات قهرمانی جهان را با عنوان دومی به پایان برد که برای دومین دوره متوالی در رسیدن به مدال طلا ناکام ماند. شاید توجیه مسئولان فدراسیون کشتی جوان بودن تیم ملی باشد!

http://media.mehrnews.com/d/2015/09/11/3/1828528.jpg

به گزارش خبرنگار مهر، رقابتهای کشتی آزاد قهرمانی جهان بامداد امروز یکشنبه با قهرمانی روسها و نایب قهرمانی تیم ایران به پایان رسید، اما ایستادن بر سکوی دوم جهان، آن هم بدون کسب مدال طلا، چندان دلچسب نیست. البته مسئولان فدراسیون کشتی می توانند جوان بودن تیم را یکی از دلایل ناکامی رسیدن به مدال طلا عنوان کنند اما آیا این می تواند دلیل درستی برای یک اتفاق تکراری در دوره باشد؟

تیم ایران در نخستین روز از رقابتهای قهرمانی جهان، سید احمد محمدی یکی از امیدهای اصلی کسب مدال در وزن ۶۵ کیلوگرم را در میدان داشت که او به رغم آمادگی و انگیزه بالا به کسب مدال برنز و عنوان سومی جهان بسنده کرد.

محمدی به ترتیب تا رسیدن به دیدار رده بندی از سد حریفانی از اسلونی ، کوبا ، آمریکا و رومانی گذشت. اما در یک قدمی فینال با شکست برابر فرانک چامیزو کشتی گیر کوبایی الاصل تیم ایتالیا از رسیدن به دیدار پایانی و شانس مدال طلا محروم شد.

هر چند محمدی توانست طغرل عسکراف قهرمان المپیک از آذربایجان را در دیدار رده بندی شکست دهد و مدال برنز این وزن را از آن خود کند اما او شایسته رسیدن به فینال بود و حسرتی بزرگ را بر دل خود و اهالی کشتی نشاند.

در روز دوم رقابتهای جهانی، تیم ایران با سه آزادکار به میدان آمد. بهنام احسان پور در وزن ۶۱ کیلوگرم یکی از نمایندگان جوان اما باانگیزه ما بود که البته در دور اول برابر واسیل شوپتار از اوکراین در حالی که با نتیجه ۶ بر ۴ پیش بود در دقایق پایانی با نتیجه ۶ بر ۱۰ باخت و در نهایت با ناکامی حریف اوکراینی در رسیدن به فینال، او نیز وداعی زودهنگا م با رقابتهای جهانی داشت.

اما در وزن ۸۶ کیلوگرم یکی از امیدهای اصلی تیم ایران یعنی علیرضا کریمی قهرمان جوانان جهان وارد گود شد.

کریمی کشتی های خود را از همان دور نخست طوفانی آغاز کرد امیدجان عثمان نوف از ازبکستان را در کمتر سه دقیقه با نتیجه ۱۱ بر صفر شکست داد. وی بدنبال این پیروزی امیدبخش به ترتیب  حریفانی از مولداوی ، فنلاند و اوکراین را مقتدرانه شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد.

اینجا بود که کریمی به سد مستحکم روسها یعنی عبدالرشید سعداله یف برخورد و در عین شایستگی با نتیجه ۲ بر ۶ باخت و به رده بندی رسید تا در این دیدار پیتر گانف کشتی گیر مطرح بلغارستانی را در کمتر از ۳ دقیقه با نتیجه ۱۲ بر صفر شکست دهد و به مدال برنز دست یابد.

دیگر نماینده ایران در روز دوم عباس طحان در وزن ۹۷ کیلوگرم بود که با توجه به مصدومیت نابهنگام رضا یزداین دوبنده این وزن را بر تن کرد و راهی آمریکا شد.

عباس طحان با پیروزی بر حریفانی از اسلوواکی، چین ، ترکیه و قرقیزستان وارد کارزار شد و خوب پیش رفت اما در نیمه نهایی مقابل فردریک اسنایدر از آمریکا با نتیجه ۳ بر ۶ باخت و راهی دیدار رده بندی شد و یک شکست دیگر در این مرحله برابر پاول اولینیک از اوکراین او را از رسیدن به برنز جهان محروم کرد و طحان با عنوان پنجمی به کار خود خاتمه داد.

اما سومین و آخرین روز از رقابتهای کشتی آزاد قهرمانی جهان، روز بود که نمایندگان چهار وزن از کشورمان به میدان رفتند.

در وزن ۵۷ کیلوگرم حسن رحیمی یکی از باتجربه ترین ملی پوشان تیم ایران به میدان رفت و با غلبه بر کشتی گیران ونزوئلا ، بلاروس ،آمریکا  و کره شمالی به نیمه نهایی رسید تا خود را در برابر ویکتور لبدف قهرمان جهان از روسیه ببیند. رحیمی در این دیدار هم با اقتدار و با نتیجه ۵ بر یک مدعی روسها را شکست داد به فینال رسید اما مقابل دیوید خنچیگیاشویلی در حالی که با نتیجه ۴ بر ۳ ازحریف پیش بود، در ثانیه های با نتیجه ۴ بر ۵ مغلوب حریف شد و با از دست دادن مدال طلا، حسرت بزرگی را برای کشتی ایران بر جای گذاشت.

پس از ناکامی رحیمی در فینال تمام نگاهها به دیگر فینالیست ایران یعنی حسن یزدانی در وزن ۷۰ کیلوگرم دوخته شد تا شاید او بتواند به عنوان آخرین امید تیم ایران، نخستین مدال طلای کاروان کشتی کشورمان را در رقابتهای جهانی امسال کسب کند.

حسن یزدانی که نخستین دوره رقابتهای جهانی خود را تجربه می کرد پس از استراحت در دور نخست، کار خود را با شکست حریفانی از کره جنوبی، بلغارستان و گرجستان آغاز کرد و به نیمه نهایی رسید.جوان شایسته کشتی ایران در این دیدار مقابل گرین از آمریکا در یک کشتی زیبا با نتیجه ۹ بر ۴ به برتری رسید و فینالیست شد، اما  در دیدار مقابل ماگمود رسول حاجی ماگموداف از روسیه هر چه زد به در بسته خورد و در نهایت با نتیجه ۳ بر ۱۰ و در شرایطی که امید زیادی به قهرمانی داشت شکست خورد و به مدال نقره بسنده کرد.

دیگر آزادکار ملی پوش ایران در روز پایانی علیرضا قاسمی در وزن ۷۴ کیلوگرم بود که در نخستین تجربه حضور در رقابت های جهانی خود تا دیدار رده بندی رسید. وی به ترتیب از سد حریفانی از ایتالیا، مولداوی و گرجستان گذشت ام در میانه راه به حریف قدرتنمند وباتجربه ای بنام جردن باروز آمریکایی برخورد و با نتیجه ۵ بر صفر شکست خورد. البته فینالیست شدن باروز باعث شد قاسمی هم در گروه شانس مجدد برای مدال برنز همچنان بجنگد و بعد از غلبه بر حریفی از لهستان به دیدار رده بندی راه یابد.

قاسمی با همه تلاشی که کرد نتوانست به مدال برنز برسد و با شکست برابر عنبر گدیف روس از رسیدن به مدال برنز بازماند و تنها سهمیه المپیک را کسب کرد.

یکی دیگر از آزادکاران ناکام ایران در روز پایانی، پرویزهادی در سنگین وزن بود. او در دور اول وزن ۱۲۵ کیلوگرم به دلیل حاضر نشدن الکسی شیماروف از بلاروس به عنوان کشتی گیر پیروز معرفی و راهی دور بعد شد. وی دراین مرحله گوگلایف از اسلواکی را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد اما در دور سوم مقابل بلال ماخوف روس شکست خورد و با توجه به اینکه این حریف روس در ادامه به طاها اکگول از ترکیه  باخت، پرویز هادی هم از رسیدن به دیدار رده بندی و کسب مدال محروم ماند.

بدین ترتیب تیم ایران در این رقابتها از مجموع ۶ سهمیه المپیک توانست در اوزان ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶، ۹۷ سهمیه حضور در المپیک را کسب کند  و تنها در وزن ۱۲۵ کیلوگرم از دستیابی به سهمیه بازماند.

به جز حسن رحیمی که باتجربه ترین کشتی گیر تیم ایران در این رقابتها بود و سید احمد محمدی که برای دومین بار در مسابقات جهانی شرکت کرد، کشتی گیران اوزان دیگر برای نخستین بار راهی رقابتهای جهانی و گزینشی المپیک شدند. اما این مساله نمی تواند ناکامی ایران در کسب مدال طلا را توجیه کند و شاگردان خادم به رغم کسب نایب قهرمانی در رقابتهای جهان ۲۰۱۵ آمریکا، همچنان در حسرت طلا ماندند.

تیم ملی کشتی آزاد ایران سال گذشته در رقابتهای جهانی ۲۰۱۴ تاشکند ازبکستان نیز به رغم داشتن سه نماینده در فینال و کسب عنوان نایب قهرمانی، باز هم نتوانسته بود به مدال طلا برسد.

درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *